Qızını öldürən zaman psixoloji problemi olduğunu deyən ata AZADLIĞA BURAXILACAQ? - AÇIQLAMA
Xəbər verdiyimiz kimi, Sumqayıtın Hacı Zeynalabdin qəsəbəsində azyaşlını qəsdən öldürməkdə şübhəli bilinən atası - 1984-cü il təvəllüdlü Yeşil Ahmet Turan saxlanılıb. Saxlanılan zaman Baku tv-nin əməkdaşının sualını cavablandıran Yeşil Ahmet Turan bildirib ki, hazırda onun psixoloji problemləri olduğunu deyib. Cinayəti törətməkdə şübhəli bilinən şəxs ifadəsində prsixoloji problemi olduğunu iddia edərsə, azadlığa buraxıla bilər?
Mövzu ilə bağlı Siyasi və Hüquqi Araşdırmalar Mərkəzinin (SHAM) sədri Xəyal Bəşirov Sonxeber.az-a açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycan qanunvericiliyinə görə, bütün hallarda insanların cinayət törətməsi məsələsi, hadisələrin nəticələri qanunla tənzimlənir. Yəni hazırda qüvvədə olan cinayət qanunvericiliyinə görə, şəxsin cinayəti törətdiyi zaman anlaqlı olub-olmaması məsələsi gündəmə gəlir:
"Bu tədbirlərin həyata keçirilməsində məqsəd odur ki, həm şəxsin anlaqsız vəziyyətdən çıxması və məcburi şəkildə müalicə olunması məqsədi daşıyır. Həmin şəxsin növbəti cinayətləri törətməsinin qarşısının alınması və cəmiyyətdən təcrid olunması məqsədi daşıyır. Əgər bu şəxs anlaqsız olsa belə, bu o demək deyil ki, ona cəza verilə bilməz. Qanun və onun normaları işləyir. Sadə məntiqlə yanaşsaq, o şəxs azadlıqda qalacaqsa, növbəti mərhələdə digər şəxslərin həyatına qəsd edə bilər. Bu halda dövlət sözügedən şəxsi cəmiyyətdən təcrid edir. Həmin şəxsin müalicə olunması ilə anlaqsız vəziyyətdən normala qayıtması ilə bağlı işlər görülür. Bu məsələ sözügedən şəxs sağalana qədər davam edəcək".