Bu üsullarla beyinin yaşlanmasının qarşısını almaq olar
İnsanın yaşlandıqca zehni və fiziki olaraq dəyişməsi normal haldır. Bu dəyişikliklərin bəziləri genetik, bəziləri isə ətraf mühitin insana təsiri ilə bağlıdır. Zehninizə, bədəninizə, ruhunuza yaxşı davranmağın və beynin yaşlanmasının qarşısını almağın bəzi yolları var. Mütəxəssislər beyinin gənc qalmağı üçün 7 vərdiş müəyyənləşdiriblər.
BAKU.WS xarici KİV-ə istinadən həminvərdişləri təqdim edir:
1. Lazımi qədər sosiallaşmamaq
Tənhalıq ruh halımıza və beyin funksiyamıza zərər verə bilir. Ətrafdakılarla daha çox ünsiyyət quran insanların sağlam beyin funksiyalarına sahib olduqları ortaya çıxıb.
2. Gündəlik eyni rejimə bağlı qalmaq
Yeni şeylər öyrənmək adamı gənc saxlayır. Öyrənmək yaradıcılığı artırır və bilgi axını olur.
3. Daimi olaraq stress yaşamaq
Stressli olmaq insanın ruh halına və sağlamlığına mənfi təsir edir. Gündəlik həyatda stressə düşmədən yaşamağın alternativ yollarını axatrıb tapmaq lazımdır.
4. Düzgün qidalanmaq
Qidalanmanın beynimizə güclü təsiri var. Hamı hər zaman qaydalı şəkildə qidalana bilmir. Doğru-düzgün qidalardan istifadə etmək gündəlik enerjinizin normada qalmasını təmin edə bilər
5. Lazımi qədər yatmamaq
Hər bir insan özünü yeni günə hazır hiss etməsi üçün 7 ya da 8 saat yatmalıdır. Lakin çox az adam var ki, normal yata bilir. Lazımi qədər yatmamaq yaddaşda problemə və məsələləri həll etmə qabiliyyətinin itirilməsinə səbəb olur.
6. Hərəkətsiz olmaq
Bədənimizi hər gün biraz da olsa hərəkət etdirmək beyindəki qan dövranını yaxşılaşırırıq. Nəticədə bədəndəki stress azalır. Bunun üçün qaydalı şəkildə idman da etmək vacibdir.
7. Əyləncəyə zaman ayrımaq
Beyin sağlamlığımız eyni zamanda xoşbəxtliyimizə və nə qədər əylənə bildiyimizə bağlıdır. Sadəcə əyləncə məqsədli oyunlara qatılmaq belə demans (Müxtəlif xəstəliklərə bağlı olaraq beyin funksiyalarının itkisi nəticəsində, yaddaş, düşüncə, danışma, qiymətləndirmə və davranışlardakı pozuqluqla seyr xəstəlikdir) riskini aradan qaldıra bilər