İqlim yarım milyondan çox insanın insultdan ölümünə səbəb olub
Dünyada insultların sayının artması iqlim dəyişikliyi ilə əlaqələndirilə bilər.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bunu "Neurology" jurnalında dərc olunan araşdırma göstərib.
Alimlər 200-dən çox ölkə və ərazidən insanların 30 il ərzində toplanmış tibbi məlumatlarını təhlil ediblər. 2019-cu ildə temperaturla bağlı insultdan 521 min ölüm qeydə alınıb. Bunların əksəriyyəti normadan aşağı temperaturla bağlıdır (aşağı temperaturlar iqlim dəyişikliyi ilə müşayiət olunur). İstilik daha çox qanın laxtalanmasını, soyuq isə vazokonstriksiyanı təşviq edir. Hər iki amil insult riskini artırır.
Həmçinin suboptimal temperaturla bağlı insult nəticəsində 9,4 milyon əlillik halı qeydə alınıb. Regionlar arasında Mərkəzi Asiya, ölkələr arasında isə Şimali Makedoniya daha çox zərər çəkib.
Müəlliflər yüksək qan təzyiqi və yüksək xolesterin kimi insult üçün digər risk faktorlarını yox, hava şəraitini nəzərə alıblar. Tədqiqat iqlim dəyişikliyinin vuruşa səbəb olduğunu sübut etmir, lakin bir əlaqəni göstərir və daha çox araşdırmaya ehtiyac olduğunu vurğulayır.
"Gələcək tədqiqatlar, qalıq yanacaqların yanması, meşələrin qırılması və sənaye çirklənməsi də daxil olmaqla, iqlim dəyişikliyinin potensial səbəblərini aradan qaldıran effektiv sağlamlıq siyasətlərini tapmaqla təhlükəni azaltmağa yönəlməlidir", deyə müəlliflər bildirib.