COVID-19 qlobal ömür müddətini 1,8 il azaldıb - ÜST
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı yeni növ koronavirus infeksiyasının gözlənilən ömür uzunluğuna təsiri ilə bağlı məlumatları dərc edib.
Lent.az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, araşdırmalara görə, pandemiya hazırda 2012-ci ilin səviyyəsinə uyğun gələn Yer kürəsində orta ömür uzunluğuna ciddi zərbə vurub.
COVID-19 pandemiyası doğuş zamanı gözlənilən ömür uzunluğunun və gözlənilən sağlam ömür uzunluğunun mütərəqqi artım tendensiyasını dəyişib. Bu o deməkdir ki, son on ildə əldə olunan bütün nailiyyətlər puç olub. Ekspertlər bildirirlər ki, bu göstəricilər üzrə hazırkı vəziyyət 2012-ci ilin səviyyəsinə uyğundur. Eyni zamanda, sağlam ömür uzunluğu göstəricisi 1,5 il azalaraq 61,9 yaş təşkil edir. Bu baxımdan vəziyyət də 2012-ci il səviyyəsinə qayıdıb.
Pandemiyanın maksimum təsiri ÜST-nin təxmin etdiyi məlumatların müvafiq olaraq 3 və 2,5 il azaldığı Amerika və Cənub-Şərqi Asiya regionlarında baş verib.
Qərbi Sakit okean regionunda minimal dəyişikliklər müşahidə olunur.
ÜST rəhbəri pandemiya ilə mübarizə üzrə sazişin işlənib hazırlanmasını və bağlanmasını zəruri hesab edir.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı COVID-19-u 2020-2021-ci illər ərzində dünyada ölümə səbəb olan TOP 3-ə daxil edib.