Kartınızdan itən pullar: "Onlayn satış platformaları bank hesablarından ay ərzində kiçik məbləğlər çəkir" - AÇIQLAMA
Kartınızdan itən pullar: "Onlayn satış platformaları bank hesablarından ay ərzində kiçik məbləğlər çəkir" - AÇIQLAMAÇin alış-veriş platforması olan "Temu"dan son günlər sifariş verənlər sayı olduqca artıb. Sosial şəbəkə istifadəçilərindən biri qeyd edib ki, yaxını bu mesajlara aldanaraq onlayn dələduzluğun qurbanı olub: "Temu"dan sifariş edənlər çalışın diqqətli olun. Bu gün bir tanışıma "Pegasus"dan mesaj gəlib. Fin kodunu yazıb, daha sonra kartından 1000 manat pul çıxıb. Əvvəl 20 min yazıblar, imtina gedib, sonra 10 min, sonda da 1000 manat çıxarıblar" Bu platformaya insanlar insanları aldadırmı ?
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyası İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Elvin Abbasov Sonxeber.az-a açıqlama verib.
Ekspert bildirib ki, bir çox xarici alış-veriş xidmətlərədə pul ödəyərkən bank məlumatlarımızı əlavə etdikdə insanların bank hesablarından ayda kiçik-kiçik məbləğlər çıxıb:
"Ümumiyyətlə yeni çıxan satış platformasında ilk öncə müşahidələr aparılmalıdır. Çünki, dələduzlar da bu tipli platformalar yaradırlar. Mən bunu "Temu"ya görə demirəm. Bu bilinən bir yanaşmadır. Daha öncə də bir çox xarici alış-veriş xidmətlərədə pul ödəyərkən bank məlumatlarımızı əlavə etdikdə insanların bank hesablarından ayda kiçik-kiçik məbləğlər çıxıb. Bu hallar çox tez-tez müşahidə edilir. Hazırda da dünyada dələduzluq xidmətləri var, hansıki onlar həqiqi platformalara oxşar tətbiqlər yaradır".
E. Abbasov bank kartlarından pulların çəkilməsini dünyaca tanınmış xidmətlərdə də baş verdiyini bildirib:
"Bank domenində kiçik dəyişikliklər edərək və onlayn satış platformalarına bənzərini yaradaraq vətəndaşları aldadırlar. Vətəndaş alış-veriş saytından məhsul alarkən bank kartınını qeyd etməməlidir. İlk olaraq o platformanın güvənli olduğuna əmin olmalıdır. Sosial şəbəkələrdə həmin platformaya yazılan şərhləri oxumalıdır.
Elə dizaynlı platforma yaradırlar ki, bu tipli platformalardan anlamayan insanları rahatlıqla aldada bilirlər. Əgər platforma telefona yüklənən tətbiqdirsə, yükləməzdən əvvəl o tətbiqin yorumlarını oxunmalıdır. Bank kartlarından pulların çəkilməsi dünyaca tanınmış xidmətlərdə də baş verib. Hansıki, o xidmət real xidmətdir. Ay ortalarında bir,iki, üç, dollar kimi kiçik məbləğlər bank hesablarından çəkilir. Bu təkcə "Temu" üçün deyil, bir çox platforma üçün keçərlidir. Hansı ki, bu platforlar dələduzluq saytı deyil, real xidmətlər üçün nəzərdə tutulub. İnsanlar bu məsələdə diqqətli olmalıdırlar. Bank məlumatlarını gizli saxlamalıdırlar. Ancaq ödəniş zamanı məlumatlar daxil edilməli, daha sonra isə silinməlidir. Bunlara əməl olunsa,insanlardan əlavə pullar çıxılmaz. Onlayn platformalarda ay ərzində əlavə pulların çıxıldığı çox müşahidə olunur. Bu məsələlərdə insanları diqqətli olmağa çağırırıq".