Uşaqlara qoyulan qadağa: "ailənin güzgüsü"ndə əks olunanların səbəbkarı kimlərdir? - VİDEO
Uşaqlara qoyulan qadağa: "ailənin güzgüsü"ndə əks olunanların səbəbkarı kimlərdir? - VİDEOUşaqların tərbiyəsindən danışanda, ağla ilk gələn ailənin tətbiq etdiyi qaydalar və yeri gələndə onlara qoyulan qadağalardı. Valideyn övladına mütləq şəkildə "olmaz", "yox" deməlidir fikiri əksər ailələrdə tərbiyə növü hesab edilir. Uşaq böyüyən evdə təbii ki, qadağalarda olmalıdır. Amma hansı qadağanı nə vaxt, neçə yaş aralığında və nəyə görə tətbiq edilməsi çox vacibdir.
Sonxeber.az xəbər verir ki, müasir dövrün ən çox qoyulan qadağalardı ilə bağlı "Aztv Xəbər" vətəndaşlar arasında sorğu keçirib:
"Ən çox qoyduğum qadağa telefondan uzaq durmaları ilə bağlıdır. Hətta kiminlə danışdı, kimlə hara gedirsə onunla da maraqlanıram. Əgər işi yoxdursa, uşaqlar evə gec gəlməməlidir. Özüm gördüyümü övladlarıma da aşıladım. Valideyn uşağı elə tərbiyə etməlidir ki, ona qadağa ehtiyac olmasın".
Fərqli metodlara əl atmaq əslində ailənin seçimidir. Bu üsulların nəticəsi isə cəmiyyətin sağlam bir nümayəndəsinin yetişməsinə xidmət edir. Ailədə qoyulan qaydalar və qadağalar uşağın psixologiyasına ciddi təsir edə bilər".
Ətraflı "Aztv Xəbər "in süjetində: