"Biz Ararat Mirzoyanın arzusunu ürəyində qoymayacağıq" - Deputatdan AÇIQLAMA
"Biz Ararat Mirzoyanın arzusunu ürəyində qoymayacağıq" - Deputatdan AÇIQLAMAXəbər verdiyimiz kimi, ötən gün Ermənistanın yeni təyin olunan XİN rəhbəri Ararat Mirzoyanın, Sergey Lavrovla görüşü zamanı ""Qarabağın statusu" ilə bağlı qərar verilməyənə qədər Azərbaycan tərəfi ilə heç bir sülh müqaviləsi imzalanmayacaq" tərzindəki sərsəm açıqlaması Azərbaycan cəmiyyətində böyük aqressiya ilə qarşılandı. Erməni KİV-lərinin iddiasına görə, sentyabrın 2-si "Qondarma Qarabağın Müstəqillik Günü" münasibətilə "Mülki Müqavilə", "Şərəfim var" və "Hayastan" fraksiyalarından Ermənistan Milli Məclisinin 20-dən çox deputatı Qondarma Dağlıq Qarabağa yola düşüb. Xatırladaq ki, ermənilər bu gün qondarma rejimin "müstəqilliyinin" 30-cu ildönümünü təntənəli tədbirlərlə qeyd etməyi planlayırlar.
Məsələ ilə bağlı Sonxeber.az saytına açıqlama verən deputat Fazil Mustafa bildirib ki, heç bir status söhbəti ola bilməz:
"Əslində onların sülhdən danışmaması bizim xeyrimizədir. Bizə sərf edir ki, yarıda qalan müəyyən işlərimizi bitirək. Ona görə də biz Ararat Mirzoyanın arzusunu ürəyində qoymayacağıq. Azərbaycan həlledici zərbəylə bunun cavabını verəcək. Sülhdən imtina etmək bizim üçün əlverişli variantdır. Ermənistan bizə sülh bağlanması üçün yalvarmalıdır. İndi sülh bağlamaq istəmirsə də, müəyyən müddət sonra hansısa bir təxribat Ermənistan üçün baha başa gələr. Belə olan halda Rusiya və başqa dövlətlərin də sözü qalmayacaq. Biz diplomatik olaraq sülhə razı olduğumuzu bildiririk. Onsuz da güzəştlərimiz var. Əgər burada heç olmasa bir erməni yaşayacaqsa, bu da bizim onlara güzəştimizdir. Ermənistanda bir nəfər belə olsun, azərbaycanlı yaşamır. Erməninin bizim dövlətin ərazisində yaşaması onlara verdiyimiz fürsətdir. Onlar hələ bunu anlamaq istəmirlər, hələ statusdan, hansısa bir dövlət qurumundan bəhs etməyə çalışırlar. Azərbaycan onlara bir neçə dəfə bu fürsətdən yayınmağa müəyyən dərəcədə imkan tanıyandan sonra ölkəmizin səbri daşacaq. Biz Azərbaycan ərazisində hər hansısa bir millətin, xalqın, qurum yaratmasına, ikinci dövlət qurmasına, yaxud da muxtar bir subyekt kimi mövcudluğuna dözə bilmərik. Bizim belə bir fikrimiz yoxdur. Bu, bir keçid dövrüdür və biz ermənilərə şans vermişik ki, ağıllansınlar. Ağıllanmadıqları halda qoy, 5 nəfəri düzüb, təxribat xarakterli tədbir keçirtsinlər. İki-üç belə tədbirdən sonra bir dənə də yumruq dəyəndə artıq başa düşəcəklər ki, Azərbaycanla zarafat etmək olmaz. Çünki Azərbaycan haqlı olaraq sülhdən, bölgədə müharibənin dayanmasının vacibliyindən danışır və bunu da istəyir. Bu, bizim üçün zərurət deyil, Ermənistan üçün vacibdir. Məhv olmaq istəmirlərsə, mövcudluqlarını qorumaq üçün sülhə razı olmalıdırlar.
Siz bilirsiniz ki, ermənilər 44 günlük müharibədə Nikol Paşinyanı nədə qınayırdılar?! Müharibəni oktyabrda dayandırsaydı, itkilərin daha az olacağını deyərək Paşinyanı günahlandırırdılar. Əminəm ki, onlar indiki proseslərə görə gələcəkdə özlərini yenə ittiham edəcəklər. Bunun ağır nəticələrini onlar dadacaqlar. O baxımdan da bu provokativ bir cəhdlərdir.
İndiki vəziyyətdə, dediyim kimi, bizim onlara verdiyimiz vaxt ağıllanmaları üçündür. Müstəqillik və yaxud da muxtariyyət qazanmaq üçün verilən vaxtdan söhbət gedə bilməz. Prezidentimizin də dediyi kimi, "cəhənnəmə getdi Dağlıq Qarabağın muxtariyyəti!". Əlbəttə, heç bir halda muxtariyyətdən və statusdan söz gedə bilməz. Onların belə bir xülyanı dilə gətirmələri sadəcə öz cəmiyyətlərinə təsəlli vermək üçündür. Çünki erməni orada qalmayacaq. Özləri də bunu yaxşı bilirlər. Erməni qalmayacaqsa, bunlar da ümid yaratmaq üçün hansısa status söhbətlərini ortaya atırlar. Sənin statusun, vətəndaşlığın olmayandan sonra xaricə rahat gedə, işləyə və pensiya ala bilmirsən. Hamısı məcbur olub gedəcək. Yerdə də 5-10 xəstə, beyni pozulmuş qoca qalacaq. İnsan yaşayışını tapa bilmədiyi yerdə, nə qədər vətənpərvərlik hissi olur olsun, qala bilməyəcək. Ona görə də rus sülhməramlılarının və ya İran təəssübkeşlərinin göndərdiyi makaronla nə qədər yaşamaq olar?! Zənnimcə, bu məsələ təsəlli, yaxud da özlərinin hələ də guya dirəniş göstərdiyini öz cəmiyyətlərinə çatdırmaq üçün deyilən boş bəyanatlardır. Azərbaycan bunu istənilən vaxt həll etməyə qadirdir və həll edəcək".
Saytımız deputat Bəhruz Məhərrəmovun fikrini də öyrənib:
"Xatırlayırsınızsa, müharibədən öncə də ermənilər Şuşada analoji tədbirlər keçirirdi. Hətta bir az da irəli gedərək erməni Baş nazir sərxoş şəkildə rəqs edib bizi təhqir edirdi. Nəticə nə oldu?! Hətta o zaman bəzi siyasətçilər, o cümlədən ictimaiyyət nümayəndələri hakimiyyəti qətiyyətsizlikdə günahlandırırdılar ki, Azərbaycan ordusu niyə Şuşanı vurmur? Amma proseslər necə inkişaf etdi, erməni işğalçısının başı necə əzildi, dünya şahid oldu. Açığı, mən inanmıram, ermənilər 44 günlük müharibədən dərs çıxarmasın. Dərs çıxarıblar, sadəcə Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, "zaman dəyişir, amma erməni faşizmi dəyişmir". Üstəlik, bu gün bölgədə vəziyyətin stabilləşməsini istəməyən, gərginlik yaradaraq, öz maraqlarını təmin etmək istəyən qüvvələr də var. Həmin o qüvvələr də məhz Ermənistanın təcavüzkar mahiyyətindən istifadə edib, cəsarət verərək, silah-sursat daşıyaraq onları bu kimi ağılsız addımlara təhrik edirlər. Amma ermənilər başa düşməlidir ki, indiki məqamda Azərbaycanın səbrini sınamaq intihar deməkdir. Azərbaycanın təktərəfli öhdəliyi yoxdur: əgər 10 noyabr bəyanatı varsa, bu bəyanatı imzalayan bütün tərəflər öhdəlik daşıyır. Əgər indi ermənilər bu bəyanatı pozursa, Rusiya sülhməramlıları həmin pozuntulara göz yumursa, unutmayaq ki, Azərbaycanın da öz maraq və mənafelərini qorumaq hüququ var. Laçın dəhlizini istənilən an bağlamaq, yaxud dəhliz üzrə nəzarəti ələ almaq suveren hüququmuzdur. Hava məkanında onsuz da bizdən iznsiz hərəkət mümkün deyil.  Bu mənada, qanunlarımızı pozaraq, ərazimizə icazəsiz daxil olan kim olur olsun, başına gələcəklərə görə özü və ona bu cəsarəti verənlər məsuliyyət daşıyacaq. Bəli, Azərbaycan müharibə istəmir, amma istənilən qanunsuz separatçılıq təşəbbüsünü yerindəcə boğmaq hüququnu da özündə saxlayır. Ermənilər unutmasın ki, kənardan gələn yardımla müharibə aparmaq olmaz. Belə bir müharibə ehtimalı onlar üçün son deməkdir. Amma görünən odur ki, haylar "başlarının bir daha əzilməsini" özləri istəyirlər".