Azərbaycanda məhkəmələrə əlçatanlıq təmin olunub - RƏYLƏR
Azərbaycanda məhkəmələrə əlçatanlıq təmin olunub - RƏYLƏRÖlkəmizdə məhkəməyə çatımlılıq imkanının yaxşılaşdırılması, vətəndaş məmnunluğunun artırılması məqsədilə davamlı islahatlar həyata keçirilir. Bəs, islahatlar qarşıya qoyulan məqsədlərə nail ola bilirmi?
Azərbaycanda məhkəmələrə əlçatanlıq təmin olunub - RƏYLƏRVəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin üzvü Vüqar Babayev də məhkəmələrə əlçatanlığın təmin olunduğunu deyib: "Çox rahat və əlverişli "Elektron Məhkəmə" informasiya sistemi yaradılıb. Vətəndaşlar məhkəməyə getmədən bu sistem vasitəsilə müvafiq rüsumları ödəyərək müraciətlərini edə bilirlər. Hətta bəzi proseslər üzrə rahat şəkildə bütün yazışmaları da həyata keçirə bilirlər. Bu gün məhkəmələrdə vətəndaşların qəbulu həyata keçirilir. Onlar qəbul edilir, dinlənilir, sualları cavablandırılır. Vətəndaşları narahat edən məsələlələr həll edilir. Məhkəmələrə əlçatanlıqla bağlı hər hansı problem görmürəm".
Azərbaycanda məhkəmələrə əlçatanlıq təmin olunub - RƏYLƏRVəkillər Kollegiyasının üzvü, Mərkəz Vəkil Bürosunun müdiri Gülşən Salmanova Azərbaycanda vətəndaşların məhkəmələrə əlçatanlIğını təmin etmək üçün kifayət qədər islahatlar aparıldığını söyləyib: "Bu sahədə qanunvericiliyə mühüm dəyişikliklər edilib. Bu dəyişikliklərdən biri də mülki işlər üzrə birinci və apellyasiya instansiyası məhkəmələrində dövlət hesabına hüquqi yardımın göstərilməsi ilə bağlıdır. Yəni, maddi imkanı zəif olan vətəndaş iddia ərizəsini tərtib edə bilmirsə, yaxud hər hansı mülki iş üzrə apellyasiya şikayəti tərtib edə bilmirsə, dövlət onu vəkillə təmin edir. Bu, məhkəmələrə əlçatımlığı birbaşa təmin edən amildir".
Azərbaycanda məhkəmələrə əlçatanlıq təmin olunub - RƏYLƏRVəkil eyni zamanda məhkəmələr tərəfindən vətəndaşların müraciətlərinə operativ şəkildə baxıldığını bildirib: "Müvafiq qaydada vətəndaşların müraciətləri cavablandırılır. Uzun illər təcrübəsi olan bir vəkil kimi deyə bilərəm ki, bu sahədə hər hansı çətinliklə qarşılaşmamışıq".