Azərbaycanda pensiyaçıların 64 %-i yaşa görə pensiya alır
Azərbaycanda pensiyaçıların 64 %-i yaşa görə, 24 %-i əlilliyə görə, 12 %-i isə ailə başçısını itirməyə görə pensiya alır.
"Bu bölgü bizi qane etmir. Çünki ölkədə əlilliyi olanların sayı əhalinin 5 %-i qədərdir. Əvvəlki dövrlərdə 6 % idi. Pensiyaçılar içərisində əlilliyi olanların sayı payı isə 37-38 % təşkil edirdi. Bu istiqamətdə böyük miqyaslı təmizlik işləri apardıq və 38 %-dən 24 %-ə düşdük. Digər ölkələrin təcrübəsində baxdıqda əlilliyə görə pensiya normativi 18-20 % ətrafındadır. Düşünürəm ki, növbəti dövrlərdə lazım olan normativə çatacağıq. Yaşa görə pensiya üzrə isə əksər ölkələrdə beynəlxalq normativ 65-70 %-dir. Bu istiqamətdə də irəliləyiş əldə edib 64 %-ə yaxınlaşmışıq", - deyə o qeyd edib.
Bundan başqa, nazir deyib ki, ölkədə bu gün 0-18 yaş arası 18 500 nəfər, 19-40 yaş arası 28 953 nəfər, 41-50 yaş arası 48 379 nəfər, 51-55 yaş arası 46 156 nəfər, 56-60 yaş arası 71 000 nəfər, 61-65 yaş arası 151 000 nəfər, 66-73 yaş arası 324 000 nəfər, 77 yaşdan yuxarı isə 148 000 nəfər pensiyaçı var.