Açıqlamaları ilə yadda qalan deputatlar və məmurlar - SİYAHI
Tez-tez Milli Məclisin deputatları ilə bağlı xoşagəlməz xəbərlər ilə qarşılaşırıq. Deputatlar ya açıqlamaları, ya da haqlarında yayılan xəbərlər ilə gündəmi zəbt edirlər. Bu məlumatlar bəzən elə olur ki, aylarla müzakirə olunur. Sonxeber.az adı qalmaqallarda hallanan məmurların və açıqlamaları ilə yaddaqalan deputatların siyahısını təqdim edir:
Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa mart ayında Bakıda yaşadığı evinin qarşısında güllələnib. Silahlı hücuma məruz qalan millət vəkilininə bir neçə dəfə atəş açılsa da iki güllə yarası almışdı.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova deputat və Milli Məclisin sədr müavini olan zaman işlətdiyi bu fikirlər narazılığa səbəb olmuşdu. Onun budcə müzakirəsi zamanı "Hər kəs ayağını yorğanına görə uzatmalıdır" fikri müzakirələrə səbəb olmuşdu.
Qalmaqallı açıqlamaları gündəmdən düşməyən deputatlardan biridə Tahir Kərimlidir. O plenar iclasların birində Milli Məclisdə qrammatik şöbənin yaradılmasını təklif etmişdi. Deputat bir sıra qanunların dilini başa düşmdiyini söyləyib:
Deputat Aqil Abbas işsizliklə bağlı söylədiyi fikirlər etiraza səbəb olmuşdu.
Mediada maraqlı açıqlamaları ilə gündəmi zəbt edən deputatlardan biri də Siyavuş Novruzovdur. Hakim Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) icra katibinin müavini, deputat Siyavuş Novruzov "Azərbaycan" qəzetində başsağlığının pulla dərc olunması barədə danışarkən maraqlı fikir səsləndirmişdi. "Başsağlığı ilə camaata maaş vermək olmaz! O, Allah tərəfindən də halal qəbul olunmur. Birinin şərinin hesabına digəri xeyir qazana bilməz! Dində də, Peyğəmbərimizdə də, Həzrəti Əlidə də o məsələ tamamilə qeyri-qanuni hesab olunur, şəriətə uyğun sayılmır. Ona görə də əgər jurnalistin əmək haqqını başsağlığı ilə verirsənsə, onda vay o jurnalistin halına!", - deyə Siyavuş Novruzov bildirmişdi.Bu açıqlamalarına görə deputatlar müzakirələrə səbəb olmuşdu.
Milli Məclisin deputatı Rasim Musabəyovun paytaxtın yeraltı keçidlərindən birində popkorn satan uşaqla bağlı yazdığı status da müzakirələrə yol açıb.
Qalmaqallı və ilk həbslərindən biri keçmiş əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümovun həbsi olub. Sabiq nazir ötən ilin fevralında vəzifə səlahiyyətlərini aşma və təkrar külli miqdarda rüşvət alma maddələri ilə ittiham olunaraq 4 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Sonrakı aylarda onun həbs müddəti 2 dəfə uzadılıb və Səlim Müslümov bu ilin mayında ev dustaqlığına buraxılıb.