Azərbaycan müvafiq inzibati ərazilərə BÖLÜNƏ BİLƏR - AÇIQLAMA
Azərbaycanda keçirilən prezident seçkilərindən sonra idarəetmə sahəsində bir sıra dəyişikliklər həyata keçirildi. İlk olaraq bələdiyyələrin sayının azaldıması və birləşdirilməsi ilə bağlı qanun layihəsi hazırlandı. Eyni zamanda Qarabağda bir sıra ərazilərə prezidentin xüsusi nümayəndəsi təyin edildi. Bu məqamda icra hakimiyyətlərinin taleyi sual yaradır. Bundan sonrakı mərhələdə idarəetmə sahələrində hansı dəyişikliklər gözlənilir?
"Bütün Azərbaycan ərazisi 14-15 yaxud fərqli sayda inzibati ərazilərə bölünə bilər. Digər tərəfdən iqtisadi ərazi bölgüləri üzrə fərqli bir idarəetmə təsis edilə bilər. Burada prezidentin səlahiyyətli nümayəndələri həmin zonaların rəhbərləri kimi təyin olunacaqlar. Birbaşa prezidentin bölgələrdəki səlahiyyətlərini icra başçıları yox, onun nümayəndələri həyata keçirəcək. Bundan sonra, bələdiyyələr ilə bağlı ciddi narazılıqlar var. Yəqinki bələdiyyə idarəetməsi sahəsində ciddi islahatlar aparılacaq. Prezidentin səlahiyyətli nümayəndələri Türkiyədəki kimi "vali"lik sistemini öz üzərinə götürəcəklər. Yerli özünüidarəetmə orqanları olaraq bələdiyyələrin səlahiyyətləri formalaşdırıla bilər. Bununla yanaşı, mövcud bələdiyyələrin statusu dəyişdirilə bilər. İndiki icra hakimiyyətləri bələdiyyələrin səlahiyyətlərini mənimsəyiblər. Bələdiyyələr isə daha çox lokal məhəllə xarakterli məsələlərdə müstəqil qərarlar verməli olacaqlar".