Azərbaycanda attestatla universitetlərə qəbul MÜMKÜN OLACAQ? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda attestatla universitetlərə qəbul MÜMKÜN OLACAQ? - AÇIQLAMABu gün Azərbaycanda ali təhsil müəssisələrinə keçirilən qəbul imtahanları bir çox ekspertin fikrincə ən çətin imtahan modelidir. Belə ki, abituriyentlərin qarşısına qoyulan test tapşırıqları orta məktəb seviyyəsində deyil. Bu baxımdan keçirilən qəbul imtahanların çətinliyi abituriyentlərdə stress və psixoloji problemlər yaradır. Abituriyentlər bu gün imtahan vermədən attestat vasitəsilə xarici ölkələrdə universitetlərə qəbul ola bilirlər. Bəs Azərbaycanda attestatla universitetə qəbul olmaq mümkündür?
Mövzu ilə bağlı təhsil məsələləri üzrə ekspert Vüsal Kərimli Sonxeber.az-a açqıalamasında bildirib ki, abituriyentlərin universitetlərə qəbul aktual bir mövzudur. Azərbaycanda universitetlərə qəbul mexanizmində dəyişiklik edilməlidir və bu məsələ artıq qaçılmazdır:
"Universitetlərə qəbul prosesində abituriyentləri çox yorurlar. Onlar hansı universitetə attestat yaxud imtahan nəticələrini əldə etdikdə sadə attestatla univeristetə qəbul olmurlar. Hər hansısa bir ölkənin, müxtəlif universitetlərin müəyyən ixtisaslar üzrə tələb etdiyi beynəlxalq yaxud yerli sertifikatları var. Bu özü də bir imtahan nəticələridir. Bunlara "GMAT", "SAT" imtahanları kimi, müxtəlif formatlı test imtahanı var. Onların nəticəsini qəbul etdikdən sonra, hər biri fərdi şəkildə universitetlərə müraciət edirlər. Müraciət etdikləri universitetlər onlardan müsahibə və motivasiya məktubu istəyir və onlar ilə söhbətlər edirlər. Tələbələri isə bu fotmatda qəbul edirlər. Attestat ilə qəbul məsələsi isə başqadır. Sadəcə olaraq attestat var və bunun vasitəsilə universitetdə oxumaq düşüncəsinin əksinəyəm. Müxtəlif ölkələrdə bu belə götürülmür. Bizimkilər Türkiyəyə gedirlərsə, onlar attestat balı ilə gedirlər. Orada müxtəlif universitetlər var ki, onlar orada bir il hazırlıq kursu keçirlər".
Ekspertin sözlərinə görə, postsovet məkanında olan bəzi ölkələrin universitetləri isə buna diqqət etmirlər. Amma burada dil tələbidə qoyurlar. Sırf kommersiya məqsədli olanda, univeristetin özünün reputasiyası aşağı olanda bu məsələlərə o qədər ciddi şəkildə yanaşmır".
"Çünki xarici tələbi onların əlavə gəlir mənbəyidir. Nəzərə alaq ki, universitetlər xarici vətəndaşları attestatı ilə qəbul edirlər. Hamısı amma bunu etmir. Tibb universiteti və digər reputasiyaslı ali təhsil müəssisələri mütləqdir ki, tələbəni müsahibəyə dəvət edir, onlardan imatahan götürürlər. Düşünürəm ki, Azərbaycan ali təhsil məkanında təhsil və qəbul sistemini dəyişmək lazımdır. Bu sahəyə daha kompleks yanaşma lazımdır ki, qeyd etdiklərimizi reallaşdırmaq olsun. Biz tələbələrdən tez-tez eşidirik ki, bu universiteti yaxud ixtisası istəmirik. Sadəcə olaraq yazdıqlarını və kənarda qalmamaq üçün təhsil alıram sözlərini duyuruq. Bu yanaşma düzgün deyil. Əgər abituriyent attestat və DİM-dəki blok imtahanının nəticəsini götürdükdən sonra, universitetə özü fərdi şəkildə müraciət etsə və müəssisə onu özü araşdırsa, həqiqətəno bu ixtisasda oxumaq istədiyini araşdırsa, bu gələcəkdə abituriyentlərin yaxşı mütəxəssiskimi yetişməsinə gətirib çıxaracaq".