Qanunsuz miqrasıya təşkil edən şəxsləri hansı cəza GÖZLƏYİR?- Açıqlama
Qanunsuz miqrasıya təşkil edən şəxsləri hansı cəza GÖZLƏYİR?- AçıqlamaQanunsuz miqrasiyaya yolu ilə əncəbi vətəndaşları Azərbaycanda işlə təmin etmək, həmçinin Avropa ölkələrinə daşımaq vədləri ilə aldadaraq ölkəmizə gəlmələrini təşkil edən şəxslər olur. Bəs həmin şəxslərə hansı cəza gözləyir
Mövzu ilə bağlı vəkil Vəkil Emil Aslanov Sonxeber.az-a açıqlama verib.
O məsələyə aydınlıq gətirib:
"Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq qanunsuz miqrasiyanın təşkil etmə Cinayət Məcəlləsinin 318-1 maddəsi ilə nəzərdə tutulur.Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasına qanunsuz gəlməsini, Azərbaycan Respublikası ərazisində qanunsuz qalmasını, Azərbaycan Respublikası ərazisindən qanunsuz tranzit keçidini və ya hər hansı şəxsin Azərbaycan Respublikasından qanunsuz getməsini təşkil etmə -
4 min manatdan 8 min manatadək miqdarda cərimə və ya iki ilədək müddətə islah işləri və ya üç ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılması nəzərdə tutulur.
Bu əməllər mütəşəkkil dəstə tərəfindən, təkrar və ya vəzifəli şəxs tərəfindən törədildikdə isə 2 il müddətinə qədər müəyyyən fəaliyyətlə məşğul hüququndan məhrum edilməklə və ya edilməyərək 2 ildən- 5 ilə qədər azadlıqdan məhrum edilməklə cəzalandırılır".