Qarabağ və Şərqi Zəngəzur yaylaqlarına köç başlayır - VİDEO
Artıq bir neçə ildir ki, arıçılıq və heyvandarlıq ilə məşğul olan fermerlər öz təsərrüfatlarını işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki yaylaqlara aparırlar. Yay mövsümündə bu ərazilərdə qalaraq daha çox məhsul əldə edirlər. Bu ildə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur yaylaqlarına köç olacaq. Bunula artıq qeydiyyat başlayıb.
Sonxeber.az xəbər verir ki, arıçılıq ilə məşğul olan Tofiq Hüseynov "Atv Xəbər"ə açıqlama verib:
"İlk dəfə 2021-ci ildə prezidentin xüsusi tapşırığı ilə 5 təsərüfat Kəlbəcərə getdi. Biz nəzərdə tutulandan çox bal istehsal etdik. Elə arı pətəklərı oldu ki, 40 kilodan çox bal verdi. Amma halbuki biz burada bir pətəkdən 10-12 kiloqram bal əldə edirdik. Ona görə də bölgənin balının tərkibi çox zəngindir. Sözügedən ərazilərdə min-bir çiçək var".
Uzun illərdən sonra arı ailələrini doğma yaylaqlarına aparmaq imkanı qazanan fermer Nizami Cəlalovda sevinclidir. Bildirib ki, Kəlbəcər balı həm də təbiiliyi ilə seçilir:
"Buradakı bitkilərin ilk olaraq fərqi çoxdur. Kəlbəcərdəki bitkilər dərman əhəmiyyətlidir. Nə qədər təbabət bitkiləri varsa hamısı Kəlbəcər bitkiləridir. 600 bal verən bitkinin 520 dənəsi Kəlbəcərdədir".