Qızılhacılı kəndinin 73 yaşlı sakini: Şükürlər olsun ki, kəndlərimiz qan tökülmədən qaytarılır
Şükürlər olsun ki, qan tökülmədən kəndlərimiz qaytarılır.
Bunu 32 il erməni işğalından sonra Azərbaycana qaytarılan Qızılhacılı kənd sakini, 73 yaşlı Xasməmməd Mustafayev "Report"un Qərb bürosuna müsahibəsində bildirib.
O, illər ərzində kəndlərinin həsrətində olduğunu, oraya qayıdıb ömrünün sonuna qədər yaşamaq istədiyini deyib.
"1992-ci il mayın 11-də dədə-baba kəndimizdən çıxmağa məcbur olduq. Ermənilər biz kənddən çıxdıqdan sonra bütün evləri yandırdılar, kəndi viran etdilər. Məcburi olaraq Qazax şəhərində yaşadıq. Çətin günlərdən keçmişik, həmişə kəndimizin həsrətində olmuşuq. Prezidentimizə təşəkkür edirəm ki, onun siyasəti nəticəsində kəndlərimizə qovuşuruq", - X.Mustafayev vurğulayıb.
O, Qazaxın 4 kəndinin qaytarılması ilə bağlı razılıq əldə olunması xəbərini eşidəndə sevincindən yerə-göyə sığmadığını söyləyib:
"Gölün sahilində olan səfalı və gözəl kəndimizə qayıdacağım günü səbirsizliklə gözləyirəm. Yenə kəndimizdə evlər inşa ediləcək, sakinlər öz ata-baba yurdunda sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayacaqlar".