Yalnız qız övladları olan valideynlər 55 yaşında pensiyaya çıxa bilərmi? - AÇIQLAMA
Yalnız qız övladları olan valideynlər 55 yaşında pensiyaya çıxa bilərmi? - AÇIQLAMABildiyimiz kimi, kişilərə münasibətdə qadın vəfat etdiyi və uşağın kişinin himayəsində olduğu və növbəti ailə qurduğu halda da kişilərin tələb olunan şərtlər daxilində 5 il erkən pensiya hüququ tanınacaq. Bu "Əmək pensiyaları haqqında" qanuna dəyişiklik layihəsində əksini tapıb. Lakin belə bir problem var ki, yalnız qız övladı olan valideynlər müəyyən yaşa çatdıqdan sonra ya işləyə bilmir, ya da pensiya yaşına çatmadan vəfat edir. Əlbəttə ki, ailədə qız övladı müəyyən bir vaxta qədər işləyir və valideynlərinə qayğı göstərir. Lakin qız övladı ailə qurduqdan sonra bu vəziyyət dəyişə bilir. Belə olan halda, yalnız qız övladları olan valideynlər 55 yaşında pensiyaya çıxa bilər?
"Azərbaycanda bu tip sosial xidmətçi institutu var. Yəni ahıllar dövlət səviyyəsində bu qayğı ilə təmin olunur. Ancaq onların erkən pensiyaya çıxması ilə bağlı kifayət qədər yanaşmalar var. Həm qadınlara, həm də kişilərin daxil olduğu fərqli kateqoriyaya daxil olan əhali qrupu var. Onlarin erkən pensiyaya çıxması ilə bağlı yanaşma mövcuddur və həyata keçirilir. Amma hazırda sözügedən məsələ hələki müzakirə mövzusu deyil. Ümumiyyətlə belə bir analogiyanı aparmaq olduqca çətindir. Ölkələrdə bu qəbildən olan insanların erkən pensiyaya çıxma məsələsi araşdırılmalıdır. Düşünürəm ki, bu hələki müzakirə mövzusu deyil. Güman etmirəm ki, yaxınlarda bu məsələ müzakirə mövzusu olsun. Çünki bizim cəmiyyətimiz ənənəvidir. Ahıl valideynlərə övlad baxır. Övlad olmayanda isə yaxınlar bu vəzifəni yerinə yetirir. Əgər heç kim baxa bilmirsə, bu zaman onlara qayğı dövlət sosial xidmət müəssisələri üzərindən həyata keçirilir. O cümlədən sosial layihəsi ilə onlara dəstək göstərilir".