Qərbi azərbaycanlılara qaçqın statusu VERİLMƏLİDİR - TƏKLİF
Qərbi azərbaycanlılara qaçqın statusu VERİLMƏLİDİR - TƏKLİFBu gün qərbi azərbaycanlıların öz yurdlarına qayıdışı dövlətin prioritet vəzifələrindən biridir. Bunun həyata keçirilməsi üçün müvafiq işlərə başlanılıb. Artıq mərhələli şəkildə Qarabağa keçmiş məcburi köçkünlərin mərhələli yerləşdirilməsi prosesi gedir. Bununla da, Qarabağa yerləşdirilən keçmiş məcburi köçkünlərin qaçqınlıq statusu və onlara edilən imtiyazlar ləğv olunur. Bununla da dövlətin maliyyə yükü də azalmlş olur. Bəs qərbi azərbaycanlılara qaçqılıq statusu verilə bilər?
"Həm Qarabağ, həm qərbi azərbaycanlıların birlikdə statusu ölkəyə özü bir yük idi. İndi Qarabağ işğaldan azad olunub. Artıq orada yenidənqurma işləri həyata keçirilir və keçmiş məcburi köçkünlərin Qarabağa yerləşdirilməsi prosesi gedir. Eyni zamanda Qarabağa yerləşdirilən keçmiş məcburi köçkünlərin qaçqınlıq statusuda, onlara verilən imtiyazlarda ləğv olunur. Bu baxımdan dövlətimizin yüküdə azaldı. Bu baxımdan qərbi azərbaycanlılara qaçqınlıq statusunu bərpa etsək bizim ziyanımıza deyil. Çünki bizim statusumuzun müəyyənləşməsi üçün imtiyazlar verilməlidir. Dünyada imtiyazsız qaçqın yoxdur. Qaçqın imtiyaz almalıdır, yardımlar edilməlidir. Eyni zamanda beynəlxalq siyahıya düşmüş oluruq. Bu məsələlər həqiqətən aktual problemdir. Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsi bizim önümüzdə durur".