Azərbaycanda məcburi icbari təhsil sistemi 11 illik olsun - TƏKLİF
Azərbaycanda məcburi icbari təhsil sistemi 11 illik olsun - TƏKLİFBu gün qızların erkən nikaha cəlb olunması fiziki, cinsi, iqtisadi və emosional zorakılığın formalarını əhatə edir. Regionlarda bununla bağlı ciddi problemlər mövcuddur. Qızlar erkən yaşda nikaha məcbur edilir və uşaq yaşlarında ana olurlar. Buna nümunə olaraq Salyanda baş verən hadisəni nümunə götürə bilərik. 11-ci sinif şagirdlərindən birinin uşaq dünyaya gətirməsi ilə mətbuatda xəbərlər yayıldı. Eyni zamanda, həmin məktəbin yuxarı siniflərində təhsil alan qızlar nişanlı olduqları üçün dərsə gəlməsələr də, jurnalda adları qeyd olunur və qiymətləri yazılırdı. Bəs mövcud halların qarşısını almaq məqsədilə hansı tədbirlər görülməlidir?
"Həmin layihə Azərbaycanın bütün məktəblərində tətbiq olunmalıdır. "Məktəbin dostu" layihəsi vasitəsilə biz bilərik ki, hansı uşaq valideyni tərəfindən zorakılığa, basqıya və erkən nikaha cəlb olunur. Həmin layihə bu halların qarşısını almaq olar. Ola bilər ki, Ailə Uşaq Komitəsinin bölgələrdə, regionlarda, kəndlərdə sosial agentləri olsun. Sosial agentlər vasitəsilə həmin ailələr ilə əlaqələr qurulsun və erkən nikah hadisələrini aidiyyəti hüquq-mühafizə orqanlarına çatdırsınlar. Təkcə hüquqi tənzimləmə yox, sosial maarifləndirmə işləri aparılmalıdır. Sosial çarxlarda erkən nikaha məcbur edilən bir uşaq ilə, həyatını və karyerasını qurmuş qadını müqayisə edə bilərlər. Belə çarxlar vasitəsilə mesajlar ötürə bilərlər. Şübhəsiz ki, bu addımlar uşaqlarda erkən nikah ilə bağlı düşüncələrinə təsir edə bilər".