Azərbaycanda könüllü cinsi əlaqədə olma yaşı 16-dan -18-ə QALDIRILA BİLƏR? - AÇIQLAMA
Hazırda qüvvədə olan qanuna əsasən 16 yaşına çatmayan şəxslə cinsi əlaqədə olma və ya seksual xarakterli digər hərəkətlər etməyə görə üç ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutulub. Könüllü şəkildə cinsi əlaqə yaşı 16 yaş hesab edilir. Bu isə erken evliliklərə də gətirib çıxarır. Könüllülük yaşı 16dan-18-ə qaldırıla bilərmi?
Məsələ ilə bağlı hüquqşünas Sahib Məmmədov Sonxeber.az-a açıqlama verib.
Hüquqşünas bildirib ki, 16 yaşdan sonra cinsi münasibətin qadağanın qoyulması düzgün deyil:
"Bu istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılır. Həm Ailə Qadın Uşaq problemləri üzrə dövlət komitəsində, həm də prezident administrasiyanın müvafiq şöbəsi ekspertlər səviyyəsində müzakirələr aparır. Amma 16 yaşdan sonra cinsi münasibətin qadağanın qoyulması düzgün deyil. Bu heç bir effekt də verməyəcək. Erkən evliliklərinin qarşısını yalnız inzibati qərarlar və sanksiyalar almaq mümkündür. Elə yerlər var ki, qızlar 9-cu sinfi bitirirlər. Amma bundan sonra həyat proqramları yoxdur. Ucqar bir kəndədirlər. Təhsil almaq, gəlib şəhərdə işləmək imkanı yoxdur. Qalır növbəti plan ərə getmək. Sovet dönəmində belədir ki, müəyyən iş yerlər kolxozlar savxozlar, emal sanayələri var idi. Eyni zamanda şəhərlərdə fabrik və zavodlar, eyni zamanda yataqxanalar var idi. Yaxud təhsil alırdılarr. Onun üçün yataqxanalar var idi. Təhsil pulsuz idi. Buna görə də erkən evliliklər də qarşısını almaq olurdu. Sosial məsələləri həll etmədən istənilən inzabati məsələ həll olunmayacaq. Könüllü şəkildə cinsi əlaqə yaşı 16 yaşdan 18 yaşa qaldırılması da həll yolu deyil".