Hədiyyə yolu ilə valideynlərə verilən evlər övladlar arasında bölünə bilər? - AÇIQLAMA
Bu gün valideynlərin sağlığında belə miras problemləri ailədaxili münaqişəyə səbəb olur. Vəfat edən valideynlərin əmlaklarının bölüşdürülməsi isə vərəsəlik hüququ əsasında aparılır. Bəzən elə əmlaklar olur ki, onları valideynin sağlığında bölüşdürmək olmur. Bunlara hədiyyə yolu ilə valideynlərə bağışlanan evləri nümunə göstərə bilərik. Hansı halda hədiyyə olaraq valideynə verilən evlər övladları arasında bölünə bilər?
Mövzu ilə bağlı hüquqşünas Şamil Paşayev Sonxeber.az-a açıqlama verilib:
"Valideynlərə hədiyyə olaraq verilən evlər yaxud digər əmlakların bölüşdürülməsi ilə bağlı müəyyən məqamlar var. Əgər valideyn vəfat edirsə, miras uşaqlarına qalır. Burada vərəsələr arasında uşaqların adı var. Vəfat etdikləri halda valideynlərə hədiyyə olaraq verilən evlər birmənalı olaraq uşaqlar arasında bölüşdürülə bilər. Amma əgər ata-ana sağdırsa, övlad hədiyyə verilən ev ilə bağlı hər hansı bir hərəkət edə bilməz. Ata və anadan qalanlar əmlaklar, evin hədiyyə olaraq verilməsi yaxud lotoreyada udulması, əmlakın necə əldə edilməsindən asılı olmayaraq vərəsəlik yolu ilə övladları arasında bölüşdürülə bilər".