Azərbaycanda kimə bloqer demək olar? - "Restorana gedib oranı çəkmək..."
Azərbaycanda kimə bloqer demək olar? - "Restorana gedib oranı çəkmək..."Sosial şəbəkələrin yaratdığı şəraitdən yararlanaraq, hər kəs bloqerlik edə bilər. Özünü bloqer fəaliyyəti ilə məşğul olan yetərincə adam var. Amma hamı özünü bu sahədə sınamalıdırmı? Bu sahədə hər kəsin pul qazana bilməsi mümkündürmü?
Yenisabah.az-a danışan Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyası (AİKTSA) İdarə Heyətinin sədri Elvin Abbasov bildirib ki, bu sahədə uğurlu olmaq üçün təcrübə mütləqdir:
"Hər hansı sahədə ekspert olmaq, bu adı qazanmaq üçün təcrübə lazımdır. Təcrübə müəyyən meyara əsaslanmalıdır.
Azərbaycanda bloqerlik anlayışı səhv başa düşülür. İnsanlar çıxır özünü göstərir, gəzir, səyahət edir, çəkir, paylaşır. Amma sosial şəbəkədə bu gün hər kəs əlinə telefon alıb çəkilişlər edə bilər. Bu, bloqerlik deyil.
Bu ancaq tiktokerlik, yutuberlik də ola bilər. Bloqer əslində, hər hansı sahə üzrə maarifləndirici şəxsdir. Məsələn, bəzi insanlar fizika üzrə, riyaziyyat üzrə və ya hər hansı digər elmi sahə üzrə araşdırma aparır. Sonra onu sadə dilində oxucularına, izləyicilərinə çatdırır. Bu, faydalı kontent formalaşdırma istiqamətində çox əhəmiyyətli sahədir".
E.Abbasovun sözlərinə görə, Azərbaycanda faydalı kontent formalaşdıran çox az bloqer var:
"Məsələn, Fərid Pərdəşünas texnobloqerdir. Öz sahəsində dünyada baş verənləri Azərbaycana çatdırır. Vüsal Yusifli peyk texnologiyaları, səma, kosmik sahələrdə baş verənləri elmi dildə öz oxucularına çatdırır. Elə jurnalistlərimiz var ki, frilanserdir və bloqerlik edirlər. Onlar siyasət, sosial sahələr üzrə bloqlar düzəldib paylaşırlar.
Azərbaycanda bloqerlik adı altında fəaliyyəti, istiqaməti bəlli olmayan, ümumi sahələri götürüb paylaşan, amma özünü "bloqer" adlandıran şəxslər çoxdur. Restorana gedib oranı çəkmək və buna bənzər ümumi, sadə mövzuları paylaşanlar çoxdur. Belə insanlara bloqer adı vermək nə dərəcədə doğrudur? Bunun ölkə üzrə heç bir ümumi faydası, əhəmiyyəti yoxdur. Sadəcə asan pul qazanmaq üçün edirlər".
Ekspert bildirib ki, dünya təcrübəsində bloqerlər bir materialı ərsəyə gətirmək üçün həftələrlə çalışır, araşdırma aparırlar:
"Dünya təcrübəsində bloqerlər bir bloq üçün 1-2 həftə işləyir, tərcümələr edir, elmi məqalələr oxuyurlar. Sonra da əldə etdikləri faydalı məlumatlardan 15 dəqiqəlik bloq emal edirlər. Yəniu bloqerlik əziyyətli işdir. Hətta bir nəfər yox, bir neçə nəfər bir bloqu düzəldə bilir. Onun çəkilişi, yanaşması peşəkar olur.
Ölkəmizdə də bu cür blogerlik etmək olar, bunun üçün maraqlı mövzular kifayət qədərdir. Məsələn, Azərbaycada 350-ə yaxın plov növü var. Bir məşhur aşpazımız bu plov növlərini tək-tək çəkməyə başlasın. Milli adətlərimizdə qalan, amma unudulmuş dadları kəşf etdirsinlər, üzə çıxsınlar".