İldırım vuran şəxsin sağ qalma ehtimalı... - DETALLAR+ VİDEO
"İldirim iqlim mənşəli təbiət hadisəsidir. Buludlarda yoğunlaşma gedir və elektrik yükləri yaranır. Bu elektrik yükləri boşalmaq üçün yer səthində iti nöqtələr axtarırlar".
Sonxeber.az xəbər verir ki, bu sözləri ətraf mühit məsələləri üzrə ekspert Rövşən Abbasov "ARB Xəbər"ə deyib.
İldırımın axtardığı iti nöqtə olmamaq üçün son dərəcə diqqətli olmaq lazımdır. Məsələn qatı bulud topaları bir yerə cəmləşməyə başladısa, bu zaman hər an ildırım düşə bilər.
"Bu zaman topa buludlarda elektrik yükləri əmələ gəlir. Onlar elə atmosferdəcə bir-birinə boşaldılır. Beləliklə bu təhlükə aradan qalxır. Çox hallarda ola bilər ki, bu elektrik yükü yer səthində boşalsın. İldırım buluddan yer səthinə gələndə çox uzanmağı sanki xoşlamır. Hündür yerlərə daha çox çatır və boşalma gedir".
İldırım təhlükəsi mart və aprel aylarında, dağlıq və dağətəyi ərazilərdə isə bir qədər gec baş verir. Elektrik kütləsi dağlıq rayonlarda bir qədər güclü olur. Çünki belə yerlərdə torpağın tərkibi müxtəlif metallar ilə zəngindir. Bu da ildırımı özünə daha çox cəlb edir.