Ermənilər rus pasportu ilə Xankəndidə yerləşmək İSTƏYİR? - VİDEO
Həftənin ən səs-küylü xəbəri Rusiyanın Xankəndidə konsulluq açması ilə bağlı məlumatlar oldu. Bəs niyə Xankəndi? Bildiyimiz kimi, Bakıda İranın, Naxçıvanda isə Türkiyənin baş konsulluqları var. Türkiyə Şuşada baş konsulluq açmaq niyyətini üç il əvvəl bəyan edib. Çünki iki ölkə arasında Şuşa bəyannaməsi var. Qarabağda Türkiyə vətəndaşları yaşayır və işləyirlər. Bəs rusları Xankəndiyə gətirmək istəyən səbəblər nədir?
Sonxeber.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı "İtv Xəbər Yekun" araşdırma aparıb:
"Konsulluğun əsas məqsədi ondan ibarətdir ki, orada olan bu və ya digər ölkənin vətəndaşlarına xidmət göstərməkdir. Əgər orada vətəndaşlar yoxdursa, konsulluğun nə ilə məşğul olması sual altındadır. Təəccüblü görsənir".
Konsulluq xaricdə yaşayan vətəndaş ilə ölkəsi arasında bir körpüdür. Burada pasportlar alınır, vizalar yenilənir. Hüquqi məsləhətlər verilir. Konsulluğun açılmadı üçün isə rəsmi danışıqlar aparılmalıdır:
"Rusiyanın parlament üzvünün bu fikri səsləndirməsini anlaya bilmirəm. Niyə görə açılır? Niyə görə bu istək var? Hələ də sual altında. Mən düşünürəm ki, bu hansısa bir səhv bəyanatdır".
Ətraflı "İTV Xəbər Yekun"un süjetində: