Televizorlar keçmişdən bu günə: İlk TV-lərdə nə yayımlanırdı?
Televizorlar keçmişdən bu günə: İlk TV-lərdə nə yayımlanırdı?Televizorun icadı Con Loqi Beyrdın adı ilə bağlıdır. 25 iyun 1925-ci ildə tarixin ilk televiziya patentini alan Con Loqi Beyrdın uğuru qısa müddətdə böyük maraqla qarşılanır. Onun hazırladığı televizorda ilk yayım 1926-cı ildə reallaşır. Həmin vaxt televiziya ağ-qara rənglərdən və çox keyfiyyətsiz görüntüdən ibarət idi.
Con Loqi Beyrd 1929-cu ildə ilk televiziya stansiyasını qurur və o dövrdə radio yayımı olan BBC ilə razılaşaraq televiziya verilişləri hazırlamağa başlayır. BBC 1930-cu ildə Amerikada, habelə İngiltərədə rəsmi şəkildə yayıma başlayır. Londonda 20 mini əhatə edən yayımın hesabına Con Loqi Beyrd karyerasının zirvəsinə çatır. RCA şirkəti tərəfindən 1954-cü ildə istehsal edilən "NTSC" standartı rəngli televiziya yayımının əsasını qoyur.
İki il sonra isə Azərbaycanda ilk televiziya yayımının başlaması ilə televizor cihazlarına olan tələbat sürətlə artır. İlk gətirilən modellər əsasən Sovet İttifaqının digər şəhərlərində istehsal edilən KVN-49 tipli ağ-qara televizorlar idi. Bu televizorlar insanların evlərinə yeni dünya gətirir. 14 fevral 1956-cı il tarixində Bakı Televiziya Studiyası rəsmi olaraq yayımına başlayır. İlk verilişlər ağ-qara formatda yayımlanır, əsasən xəbərlər, mədəniyyət proqramları və təhsil verilişlərini əhatə edir. 1950-ci illərin sonlarında Bakıda ilk televizor mağazaları açılır. Elektrotexnika mağazası kimi yerlərdə insanlar ilk dəfə olaraq televiziya cihazları ilə tanış olurlar. Bu mağazalarda sovet istehsalı müxtəlif modellər satılırdı. 1960-cı illərdə Bakı Radio Zavodu yerli televizor istehsalına başlayır.
Bu, Azərbaycanın televiziya sektorunda mühüm bir inkişaf idi. Yerli televizorlar keyfiyyəti və etibarlılığı ilə seçilirdi və ölkədə televiziya yayımının genişlənməsinə töhfə verirdi. 1970-ci illərin sonlarında Azərbaycanda rəngli televiziya yayımına başlanıldı. İlk rəngli televizorlar insanların televiziyaya olan marağını daha da artırır. 1991-ci ildə Azərbaycanın müstəqillik qazanması ilə televiziya sektorunda yeni bir mərhələnin əsası qoyulur.
Yeni kanallar açılır, texnologiyalar yenilənir və televizorlar müasir həyatın ayrılmaz bir hissəsinə çevrilir. Peyk və kabel televiziyasının geniş yayılması ilə yeni rəqəmsal yayım erasına keçid edilir. Bu gün ağıllı televizorlar və internet TV xidmətləri televiziya izləmə təcrübəsini tamamilə dəyişib. Artıq insanlar ənənəvi televiziyalardan daha operativ və sürətli olan internet televiziyasına keçid edirlər.