Əhaliyə XƏBƏRDARLIQ - Bu tarixdə...
Əhaliyə XƏBƏRDARLIQ - Bu tarixdə...Ötən gün Günəşdə güclü partlayış baş verib və bu, günəş maddəsinin atılmasına səbəb olub.
BAKU.WS xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, Yerə doğru hərəkət edən plazma buludu iyunun 4-də buraya çatacaq.
Bu da o deməkdir ki, qarşıdakı günlərdə Yerdə geomaqnit qasırğası müşahidə ediləcək.
Məlumata görə, ən yüksək X səviyyəsi təyin edilən güclü günəş partlayışından sonra plazma buludları Yerə doğru yönəlir. Bu 3697-ci aktiv bölgənin son 24 saat ərzində yaratdığı üçüncü ən yüksək səviyyəli partlayışdır. Həmin nöqtə əvvəllər 2017-ci ildə X8.7 reytinqi təyin edilmiş güclü partlayış və 2005-ci ildən bəri ən güclü maqnit qasırğasına səbəb olması ilə tanınır.
Bölgənin Günəşin Yerə baxan tərəfində göründüyü andan cəmi üç gün ərzində Yer üçün ən təhlükəli partlayış mayın 29-da baş verib.
Alimlər qeyd edirlər ki, hazırkı vəziyyət mayın 29-da baş vermiş maqnit qasırğasından xeyli fərqlənir. Günəşdəki partlayışın mərkəzi Günəş-Yer xəttinə çox yaxındır və plazma buludu demək olar ki, tam olaraq Yerə doğru yönəlir, bu da planetin maqnit sahəsi ilə qaçılmaz toqquşma deməkdir.
Plazma buludunun Yer orbitinə çərşənbə axşamı, iyunun 4-də çatacağı gözlənilir. İlkin hesablamalara görə, zərbə qüvvəsi G3 kateqoriyasına uyğun olacaq ki, bu da güclü maqnit qasırğası deməkdir.
Maqnit qasırğaları ABŞ Milli Okean və Atmosfer Administrasiyası tərəfindən təqdim edilən beş ballıq şkala üzrə G1-dən G5-ə qədər təsnif edilir. G1 (kiçik tufan) elektrik şəbəkələrində kiçik dalğalanmalara və peyklərin işində kiçik fasilələrə səbəb ola bilər. G2 (mülayim fırtına) yüksək gərginlikli ötürmə xətlərində müqavimətin artmasına və aşağı enliklərə auroral ovalların artmasına səbəb ola bilər.
G3 (güclü fırtına), bu halda gözlənildiyi kimi, naviqasiya sistemlərində problemlər yarada və Moskvaya qədər orta enliklərdə görünə bilən auroraları gücləndirə bilər. G4 (çox şiddətli tufan) və G5 (ekstremal fırtına) elektrik şəbəkələri, radio və peyk sistemlərində ciddi pozulmalara səbəb ola bilər.
Ehtimal olunur ki, maqnit qasırğaları insan orqanizmi üçün stress faktorudur və insanların, xüsusən də ürək-damar xəstəliklərindən əziyyət çəkənlərin sağlamlığına təsir göstərə bilər.
Ümumiyyətlə, insanlarda baş ağrısı, əsəbilik, yorğunluq və yuxusuzluq ola bilər. Yerin maqnit sahəsindəki dəyişikliklər səbəbindən bioloji ritmlər pozulur ki, bu da ümumi sağlamlığa təsir göstərir. Bununla belə, elmi ictimaiyyətdə maqnit qasırğalarının həqiqətən insan orqanizminə təsir edib-etməməsi ilə bağlı fikir birliyi yoxdur.