Azərbaycan Ermənistanı sülh sazişi bağlamaq imkanını əldən verməməyə çağırıb
Azərbaycan Ermənistanı sülh sazişi bağlamaq imkanını əldən verməməyə çağırıbAzərbaycan Ermənistanı sülh sazişinin imzalanması prosesini sürətləndirməyə çağırıb və qeyd edib ki, bu imkan sonsuz mövcud olmayacaq.
Sonxeber.az "Perfil"ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Argentinanın paytaxtı Buenos-Ayresdə səfərdə olan Azərbaycan Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov söyləyib.
"Ermənistanı razılaşmaya getməyə sövq edən amillərdən biri bu şansın yox ola biləcəyini dərk etməsidir. Bunu əldən vermək səhv olardı", – Əmirbəyov bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu ay başa çatan danışıqlar münasibətlərin normallaşması və diplomatik əlaqələrin qurulması üçün yol açır. Lakin bunun üçün, Ermənistan öz konstitusiyasını dəyişdirməli, ərazi iddialarından imtina etməli və xarici qüvvələri sərhədyanı bölgələrdən çıxarmalıdır.
"Bu razılaşma son deyil, başlanğıcdır. Sülh yalnız bəyanatlarla deyil, konkret addımlarla qurulur", – Azərbaycan rəsmisi vurğulayıb.
"Perfil" xatırladıb ki, 2023-cü ildə Azərbaycan Qarabağ regionu üzərində tam nəzarəti geri qaytarıb, bu da sülh prosesinin başlanmasına gətirib çıxarıb. Lakin əldə edilmiş razılaşmalara baxmayaraq, ölkələr arasında gərginlik qalmaqdadır.
Argentina daxili işlər naziri Gilyermo Frankosla görüşü zamanı Elçin Əmirbəyov qeyd edib ki, məsələyə yalnız bir nöqteyi-nəzərdən baxmaq olmaz. Onun sözlərinə görə, xüsusilə Argentinanın Malvin adaları mübahisəsi kontekstində müdafiə etdiyi ərazi bütövlüyü prinsipi işığında Azərbaycanın mövqeyini nəzərə almaq vacibdir.
"Biz istəyirik ki, Argentina cəmiyyəti məsələ haqqında yalnız birtərəfli təsəvvürlə deyil, həm də Azərbaycan nöqteyi-nəzərini eşitsin", – o bildirib.
"Perfil"in qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan öz mövqeyini beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmağa çalışır, xüsusilə də Avropanın enerji sektorunda rolu və regionda dəyişən geosiyasi balans nəzərə alınmaqla.
Siyasət   Baxılıb: 2557   Tarix: 27 mart 2025
"Prezident İlham Əliyevin bu müsahibədə toxunduğu mövzular Azərbaycanın regionda və dünyada artan rolunu bir daha nümayiş etdirdi" - DEPUTAT
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2024-cü il martın 13-də XII Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində nüfuzlu "Euronews" televiziya kanalına müsahibəsində Azərbaycanın xarici siyasəti, beynəlxalq və regional əməkdaşlıq, enerji təhlükəsizliyi və müasir dünya nizamının formalaşmas