100 şəkli Bakıda sərgilənən Reza Deqati: "30 ildir ki, dünyaya bu mesajı çatdırıram" - FOTOLAR
Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində dünya şöhrətli fotoqraf Rza Deqatinin "Fotoların tarixi" adlı sərgisi baş tutub.
Sonxeber.az xəbər verir ki, tədbirdə dünyaca məşhur fotoqraf Reza Deqatinin 100 fotosu sərgilənib.
Açıq havada keçirilən tədbirdə Reza Deqati çəkdiyi fotoların tarixindən danışıb, ictimaiyyət nümayəndələri və tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Rza Deqati Teleqraf.com-a açıqlamasında deyib ki, fotolarının mesajı dünyaya Azərbaycan həqiqətlərini çatdırmaqdır:
"Bir çox dünya ölkələri gözünü həqiqətin üzünə bağlayıb. Bütün ölkələrdə fotolarımla Azərbaycan həqiqətini çatdırmışam. Xarici vətəndaşlara bildirmişəm ki, dövlətinizin siyasəti fərqlidir və sizə yanlış informasiya veriblər. Həqiqəti fotomla, sözlərimlə çatdırıram. Fransa və Amerikaya Azərbaycan həqiqətlərini yanlış təqdim ediblər. Mən də 30 ildir ki, dünyaya bu mesajı çatdırıram".
Rza Deqati qeyd edib ki, əsərlərində insan ruhunu göstərir:
"Fotolarımın çoxu müharibə zonasında çəkilib. Məsələn, Bakıda Rus pravoslav kilsəsini təqdim etdiyim fotoda Azərbaycanda dini tolerantlığın mövcud olduğunu bildirmişəm. Kilsə sovet vaxtı dağılmışdı, sonra təmir edildi. Səbəb müharibə və savaş deyil. Dünyaya insanlığı göstərirəm. Mesajım o idi ki, 30 ildir ki, ermənilər Azərbaycan torpaqlarını işğal ediblər, amma azərbaycanlılar xristian kilsəsini bərpa edir".
Açıq havada təşkil edilən sərgidə Real TV-nin rəhbəri Mirşahin Ağayev, rejissor Yavər Rza iştirak edib.
Qeyd edək ki, fotoları ilə ölkənin qədim mədəniyyətinə, üzləşdiyi çətin məqamlara və 1987-ci ildən sonrakı təkamülünə yaxından şahidlik etmiş Reza Deqati dərc olunmamış fotoşəkillərdən ibarət seçilmiş kolleksiyası vasitəsilə qloballaşmaqda olan müasir cəmiyyətin yaşadığı bu zəngin diyarın mənzərəsini göstərir.
27 noyabr 2024Doğum günündə anasını itirdi
Xalq artisti Səidə Quliyevaya ağır itki üz verib. -a istinadən xəbər verir ki, aktrisanın anası vəfat edib. "Anam səhər saatlarında dünyasını dəyişdi. Uzun müddət idi ki, xəstəlikdən əziyyət çəkirdi. Doğum günümdə anamı itirdim. Yaşı çox idi, amma ananın yaşı olmur. Mənim üçün çox ağırdır"
5 mart"Mənim "Mavi işığ"ımın qəhrəmanları şirin kökələrdir" - Nuray Nəzərova
Ədəbiyyatın ən saf, təmənnasız, bir o qədər də məsuliyyətli sahəsi uşaq ədəbiyyatıdır. Çünki, ədəbiyyatın məhz bu istiqaməti ilə məşğul olan yazarların üzərinə daha böyük yük düşür. Bu məsuliyyətli işlə məşğul olan yazıçılardan biri də Nuray Nəzərovadır. Ötən günlərdə gənc yazar Nuray Nəzərovanın il
29 noyabr 2024"Artıq 40 ildir, düşünürəm ki, bəsdir"
Artıq 40 ildir sədr kimi fəaliyyət göstərirəm, düşünürəm ki, bəsdir. xəbər verir ki, bunu Yazıçılar Birliyinin sədri, xalq yazıçısı Anar Teleqraf-a müsahibəsində deyib. "Mən sözümün ağasıyam, demişəmsə, deməli, elə də olacaq. Məsələ budur ki, görək, mən növbəti qurultaya qədər yaşayacağam?! Əgə
14 mart"Yalı Çapkını" bu tarixdə final edir
"Yalı Çapkını"nın final tarixi açıqlanıb. Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, ekran işi mart ayında yayımlanacaq 100-cü bölümü ilə tamaşaçılara vida edəcək. Serialın final qərarı bu mövsüm gözlənilən reytinq göstəricilərinin əldə olunmaması səbəbindən verilib. Bildirilir ki, izləyic