"Kremlin Ermənistanın dövlət aparatı və hüquq-mühafizə orqanlarına təsiri hələ də güclüdür..."
"Vaşinqton və Brüssel formatları çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycanı xeyli dərəcədə sülhə yaxınlaşdırmaq mümkün idi..."
Avropaya İnteqrasiya üzrə Azərbaycan Milli İctimai Komitəsinin üzvü Toğrul Cuvarlı Ermənistanla sərhəddə hərbi insidentlərin genişmiqyaslı toqquşmalara çevrilməsi ehtimalına diqqət çəkib.
Siyasi şərhçi bu barədə "Kavkazskiy uzel" nəşrinə müsahibəsində danışıb.
"Bu, əlbəttə ki, sülh prosesini çox geriyə atacaq. Hadisələrin bu cür inkişafından Rusiya faydalanır. Vaşinqton və Brüssel formatları çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycanı xeyli dərəcədə sülhə yaxınlaşdırmaq mümkün idi. Bu formatların əsas üstünlüklərindən biri odur ki, moderatorlar tərəflərə birbaşa ünsiyyət qurmağa imkan verir və bu, qarşılıqlı etimadı artırır, danışıqların effektivliyini əvvəlcədən müəyyənləşdirir, Rusiya isə əksinə, prosesə təsirini saxlamaq üçün tərəflərə birbaşa dialoq aparmağa imkan verməməyə çalışır. ", - deyə Cuvarlı bildirib.
Onun fikrincə, Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin Qərbə meyl etməsinə baxmayaraq ölkədə Kremlin dövlət aparatına və hüquq-mühafizə orqanlarına təsiri hələ də güclüdür. "Bu təsir vasitəsilə silahlı insidentlər başlana bilər. Axı, kobud desək, bir ərazidə atəş açmaq kifayətdir və bu, cavab reaksiyasına səbəb olacaq və çox vaxt buna qeyri-mütənasib reaksiya veriləcək və bunun ardınca daha da böyük cavab olacaq", - deyə o analitik diqqətə çatdırıb.
Onun fikrincə, hərbi eskalasiya nə Ermənistan, nə də Azərbaycan üçün sərfəli deyil.
"Ermənistan hərbi potensialına görə Azərbaycandan dəfələrlə geridədir və anlayır ki, irimiqyaslı döyüşlər yeni ağır itkilərə səbəb olacaq. Azərbaycan da zahirən sərt ritorikaya baxmayaraq, öz maraqlarını hərbi yolla irəli sürməkdə maraqlı deyil. Bakı üçün bütün Qarabağ üzərində nəzarəti bərpa etmək üçün yeni hərbi əməliyyat keçirmək o qədər də çətin deyil. Lakin gücdən istifadə müəyyən reputasiya itkiləri, beynəlxalq təzyiqlərin artması baxımından təhlükəlidi. Ona görə də Azərbaycan heç də hərbi eskalasiyanı istəmir və aktiv çoxvektorlu diplomatiyaya üstünlük verir. , - Cuvarlı belə deyib.
Ümumiyyətlə, şərhçinin fikrincə, Moskvanın siyasətində əks tendensiyalar görünür. "Bir tərəfdən, Rusiya artıq vasitəçilikdə inhisarı saxlaya bilməyəcəyini anlayaraq Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh prosesində hər hansı nəticə əldə etmək istəyir. O, münaqişənin həlli məsələsində ən azı bir istiqamətdə, məsələn, nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması və Ermənistan vasitəsilə Azərbaycandan Naxçıvana dəmir yolu dəhlizinin açılmasında çalışdığını göstərməyə cəhd edir. Bu, İran (Naxçıvan vasitəsilə) və Ermənistanla birbaşa dəmir yolu əlaqəsi alan Rusiyanın özü üçün də sərfəlidir. Digər tərəfdən, Moskva Qərbin himayəsi altında olan münaqişənin hərtərəfli, kompleks həllindən qorxur", - deyən Cuvarlı izah edib ki, ABŞ və Aİ regionda nüfuzunun güclənməsi Rusiyanın Cənubi Qafqazda dominant mövqeyini saxlamasına imkan verməyəcək.
Juvarlı əmindir ki, Rusiya ilə Qərb arasında regionda geosiyasi rəqabət son nəticədə sülh prosesinə mane olur.
"Rusiya nəyin bahasına olursa-olsun regionda təsirini qoruyub saxlamağa çalışır. Qərb isə Rusiyanın sülh prosesindəki rolunu tamamilə istisna edərək, regiondan sıxışdırmağa çalışır", - deyə analitik yekunlaşdırıb.