Ramzan Kadırovda yeni xəstəlik tapıldı, varisi hazırlanır - İDDİA
Ramzan Kadırovda yeni xəstəlik tapıldı, varisi hazırlanır - İDDİAÇeçenistan lideri Ramzan Kadırov ağır xəstədir. İndi Kreml ölümü və ya səhhətinə görə əmək qabiliyyətini itirməsi halında onun yerinə kimin keçəcəyini düşünür.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadən xəbərinə görə, "Novaya qazeta Europe" məqaləsində deyildiyi kimi, 2019-cu ilin yanvarında həkimlər ona ilk dəfə mədəaltı vəzinin iltihabı diaqnozu qoyublar. Kadırov "müvəqqəti əmək qabiliyyətsizliyi" səbəbindən məzuniyyətə getməyə məcbur olduğunu xüsusilə gizlətməyib və özü də məzuniyyətini səhhətində yaranan problemlə izah edib.
"Bu yaxınlarda mən yüksək dağlarda iki günlük yoxlama səfəri etdim, qar yağışı və güclü külək şəraitində bir az soyuqladım.
Nəticədə bir az halsızlıq, qızdırma və qrip... Allaha həmd olsun, bədənim güclüdür, venamdan yeridilən damcıların köməyi ilə iki günə yaxşılaşdım. İndi hər şey qaydasındadır", - Kadırov deyib.
Kadırovun izahatları o zaman mənasız görünürdü, çünki "banal soyuqdəymə" onun qaydada müalicə edilə bilməz. Bundan sonra anonim kanallar Çeçenistan liderinin zəhərlənməsi ilə bağlı xəbərlər yayıblar.
Bundan sonra Kadırovun səhhətindəki problemlər daha da pisləşib. 2019-cu ildə çox arıqlayıb. Kəskin çəki itkisi aktiv inkişaf edən, ağrılı və müalicəsi çətin olan mədəaltı vəzi iltihabının ilk əlamətidir.
2022-ci ilin yazında Kadırovun səhhəti sürətlə pisləşməyə başlayıb, lakin bu mövzu yalnız keçən il əsas mövzu olub. Böyrək çatışmazlığı və ağciyərlərdə mayenin durğunluğu səbəbindən Kadırovun ölçüsü bir yarım dəfə böyüyüb. Qarnının forması pankreatogen assitin bütün əlamətlərini əldə edib, dəhşətli nəfəs darlığını inkişaf etdirib, danışmaq, yavaş gəzmək və çeçen iqlimi üçün çox isti geyinmək çətinləşib. Ən əsası odur ki, Kadırov ən həlledici məqamlarda yoxa çıxıb. Düzdür, Kreml onu bəzən ictimaiyyət qarşısına çıxmağa məcbur edib.
"Kadırov ötən ilin sentyabrında "Dormikum" trankvilizatorunun həddindən artıq dozası nəticəsində inkişaf etmiş kəskin ağciyər çatışmazlığı ilə xəstəxanaya yerləşdirilib. Bu, ümumiyyətlə, əməliyyatdan əvvəl xəstələri sakitləşdirmək üçün istifadə olunan güclü bir sedativdir.
Bu dərmanın aktiv maddəsi - midazolam - sakitləşdirici və hipnotik təsirə malikdir, həmçinin anksiyolitik, antikonvulsant və mərkəzi əzələ gevşetici təsir göstərir. Bu xassələri sayəsində "Dormikum" şiddətli ağrılardan, yuxusuzluqdan və artan narahatlıqdan əziyyət çəkən Kadırov üçün təsirli dərman olub", - nəşr Kreml həkimləri arasındakı öz mənbələrinə istinadən yazır.
Daha sonra həkimlər Kadırovun komada olduğunu bildiriblər. Çeçen elitası informasiya sunamisinə təhrik edilib. Kadırov çox zəif olub və bu söz-söhbətləri dağıtmaq üçün tez bir zamanda ictimaiyyət qarşısına çıxa bilməyib. Rəsmi mətbuatda Kadırovun "ezamiyyətdə" olduğu bildirilirdi.
Həkimlər "vip xəstənin fəaliyyət qabiliyyətini" qismən bərpa edə biliblər. Bununla belə, Rusiya Federasiyası Administrasiyasının Mərkəzi Klinik Xəstəxanasındakı mənbənin sözlərinə görə, ümumi müayinə zamanı beynin MRT məlumatları əldə edilib, nəticədə Kadırovun qohumları depressiyaya düşüb. Kadırova yaxın mənbə ailənin həkimlərin amansız diaqnozuna reaksiyasını belə şərh edib:
"Keçmiş lider artıq olmayacaq, yeni xəstəlik ona ciddi şəkildə təsir edəcək, hətta indi sağalsa da, o, nə diri, nə də ölü olacaq..."
Kadırovun ölümü və ya fəaliyyət qabiliyyətini itirməsi halında Aptı Alaudinov Çeçenistanın lideri ola bilər. İndi o, AXMAT xüsusi təyinatlılarına rəhbərlik edir. Alaudinovun vəzifəsi artıq "Vahid Rusiya" partiyasında piar edilir. Səliqəli çeçen general səhnədə özünü inamlı hiss edir, natiqlik bacarığına yiyələnir və elita arasında rəğbət qazanır.
İlin əvvəlində mətbuatda Kadırovun xəstə olduğu, hər şeyin ciddi olduğu barədə məlumatlar yayılmağa başlayıb. Bir versiyaya görə, o, zəhərlənib və buna görə də Almaniyada müalicə aldığı iddia edilirdi. Üstəlik, hətta Çeçenistan liderinin öldüyünü də yazırdılar.
Siyasi şərhçi İvan Yakovina keçən il sentyabrın sonunda Kadırovun əmisindən böyrək almasına eyham vurmuşdu. Bu məlumat təsdiqini tapmayıb. Sonradan məlum oldu ki, Çeçenistan rəhbəri Vladimir Putinlə görüşüb. Media Kadırovun səsinin çox dəyişdiyini nəzərdən qaçırmayıb.