İnsanlar ölüm anlarında nələr görür? - Həkim AÇIQLADI
İnsanlar ölüm anlarında nələr görür? - Həkim AÇIQLADIBuffaloda palliativ baxım həkimi olan Dr.Kristopher Kerr, 1000-dən çox xəstənin problemini öyrəndiyi bir araşdırmaya əsaslanaraq, insanların həyatlarının son anlarında gördükləri və söylədikləri ilə bağlı təəccüblü açıqlamalar paylaşıb.
Lent.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, onun müşahidələrinə görə, ölüm yatağında olan bir çox insanlar ölümün qaçılmazlığını qəbul etmək prosesində mühüm rol oynayan müxtəlif görüntülər və yuxular görürlər.
Ortaya çıxan xatirələr tez-tez xəstələri sevgi, keçmişlə əlaqə və barışıq hissləri ilə doldurur. Doktor Kerr boyun xərçəngindən əziyyət çəkən və həyatının çox hissəsini həbsxanada keçirən 40 yaşlı narkoman haqqında bir nümunə verib. Adam həyatının son günlərində haqsızlıq etdiyi insanlar haqqında dəhşətli görüntülər görüb. Ancaq yanına gətirilməsini xahiş etdiyi qızı sayəsində üzr istəməyi bacarıb və rahat dünyasını dəyişib.
Digər bir misal, travma sonrası stress pozğunluğundan əziyyət çəkən İkinci Dünya Müharibəsi veteranıdır. Ömrünün sonunda müharibə ilə bağlı dəhşətli xatirələr onu təqib edib, lakin son anlarında onun rahatlıq tapmasına kömək edən tərxis olunduğu günü görüb.
Dr. Kerr qeyd edir ki, həyatın gec yaşlarında, "travmadan sonrakı böyümə" çox vaxt müsbət aspektlər öz üzərinə götürməyə başlayanda baş verir.
O, həmçinin qeyd edib ki, uşaqların ölüm döşəyi ilə bağlı təcrübələri böyüklərinkindən fərqlənir. Uşaqlar tez-tez heyvanları görürlər ki, bu da onlara təhlükəsizlik və sevgi hissi gətirir, qorxunu dəf etməyə kömək edir. Həkimin təsvir etdiyi hallardan biri də təhlükəsiz yerin simvolu kimi üzgüçülük hovuzu, heyvanlar və pianino olan bir qala təsəvvür edən qızdır.