Bu şirkətin kapitalı öz ölkəsinin iqtisadiyyatından böyükdür - Vətəndaşlar narahatdır
Diabet və piylənmənin müalicəsi üçün ən populyar dərmanları "Ozempic" və "Wegovy"nin yaradıcısı "Novo Nordisk" (Danimarka) Avropada ən bahalı şirkətdir və onun böyük uğuru öz ölkəsinin iqtisadiyyatına və cəmiyyətinə görünməmiş təsir göstərir.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg" yazır.
"Novo Nordisk"in bazar kapitallaşması 570 milyard dolları keçib ki, bu da bütün Danimarka iqtisadiyyatından böyükdür. Şirkətin səhmlərinin 75%-nə nəzarət edən xeyriyyə fondu hətta Qeyts Fondunu da geridə qoyaraq dünyanın ən böyük fonduna çevrilib.
2023-cü ildə "Novo Nordisk"in təkcə semaqlutidin satışından əldə etdiyi gəlir ("Ozempic" və "Wegovy"nin əsas komponenti) Danimarka üçün təxminən 2,3 milyard dollar vergi formalaşdırıb. Əczaçılıq nəhənginin irimiqyaslı investisiyaları ölkənin ÜDM artımını demək olar ki, 2%-ə çatdırıb - bu, Aİ-nin orta göstəricisindən 4 dəfə yüksəkdir.
Bu pul Danimarka hökumətinə müdafiə, yaşıl enerjiyə keçid və Ukraynaya yardım xərclərinin rekord artımını qeyd etməyə imkan verib. "Novo Nordisk"in töhfəsi olmasaydı, ölkə iqtisadiyyatı sadəcə olaraq durğunlaşardı.
Şirkətin təsiri böyükdür. Dövlət miqrasiya siyasətini formalaşdırarkən, infrastrukturu inkişaf etdirərkən öz maraqlarını nəzərə alır. "Novo Nordisk" universitetlər üçün tədqiqat prioritetlərini müəyyənləşdirir, onlara yüz milyonlarla dollar dəyərində qrantlar ayırır.
Bu, Kalundborqda güclü biotexnoloji klaster yaratmağa imkan verib. Şirkət semaqlutid də daxil olmaqla istehsalı genişləndirmək üçün 8,6 milyard dollar sərmayə qoyub. "Novo Nordisk"in vergi töhfələri şəhər büdcəsində vergilərin azaldılması və infrastruktur layihələri üçün pul qoyur.
Eyni zamanda, Danimarka əczaçılıq nəhənginin nəhəng miqyası risklər daşıyır - şirkətin hər hansı strateji səhv hesablanması ölkə iqtisadiyyatına təsir edəcək. Əczaçılıq nəhənginin elmi araşdırmalara və təhsilə həddindən artıq təsirindən ictimaiyyət də narahatdır. Nəşr qeyd edib ki, şirkət rekord qazanc əldə etsə də, təvazökar imicini qoruyub saxlamalıdır.