İki qitəni birləşdirən, peyğəmbərin müjdəsini alan əzəmətli şəhər - Onun fəthi...
İki qitəni birləşdirən, peyğəmbərin müjdəsini alan əzəmətli şəhər - Onun fəthi...Fateh Sultan Mehmet 21 yaşında İstanbulu fəth edərək 1000 illik Bizans imperiyasına son verdi. İstanbul 571 ildir ki, bənzərsiz və qabaqcıl sivilizasiya şəhəri olmaqda davam edir.
İmperiyaların və sivilizasiyaların paytaxtı olmuş qədim İstanbul şəhəri əsrlər boyu tarixin, siyasətin, ticarətin və mədəniyyətin ən mühüm mərkəzlərindən biri kimi özəlliyini qoruyub saxlayıb. İstər Şərq, istərsə də Qərb sivilizasiyasının təmsilçisi kimi öz ruhunda fərqli bir missiya daşıyan İstanbul bu sivilizasiyaların intellektual əsaslarını da müəyyən edib. İstanbul tarix boyu 30 dəfə bir çox ordu tərəfindən mühasirəyə alınıb. Məskunlaşma tarixinin 8 min il əvvələ, yəni neolit ​​dövrünə qədər uzandığı İstanbul, Yenikapı qazıntıları ilə bir çox imperiyalara, dövlətlərə və sivilizasiyalara ev sahibliyi edib.