Rusiya bu əraziləri Gürcüstana geri QAYTARA BİLƏR - ŞƏRH
Rusiya bu əraziləri Gürcüstana geri QAYTARA BİLƏR - ŞƏRHBildiyimiz kimi, Gürcüstanda aksiyalar həftələrdir davam edir. Aksiyaların səbəbi isə "Xarici təsirin şəffaflığı haqqında" qanun layihəsi ilə əlaqədardır. Artıq bir çoxları bu qanun layihəsini "rus sənədi" olaraq qiymətləndirir. Digər tərəfdənn Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze isə ölkə prezidenti Salome Zurabişvilini dövlətə xəyanətdə ittiham edib. Baş nazir vurğulayıb ki, hazırda Gürcüstan üçün öz dövlət müstəqilliyini qorumaq xüsusilə vacibdir. Son vaxtlar baş nazir Cənubi Osetiya və Abxaziya ilə bağlı açıqlamaları ilə diqqət çıəkib. Baş nazir İrakli Kobaxidze 2030-cu ilə qədər Abxaziya və Cənubi Osetiya problemini həll edərək, ölkənin ərazi bütövlüyünü bərpa etməyi planlaşdırdıqlarını bəyan edib. Onun sözləribə görə, məqsədləri "vəd edilmiş torpaqlar"ın qaytarılmasını və ya "gürcü arzusu"nu Gürcüstanın müstəqilliyinin 40-cı ildönümündə reallaşdırmaqdır.
"İndiki hakimiyyət calışır ki, bu problemi qərb pəncərəsindən deyildə, bölgə reallıqlarına uyğun olaraq həll etməyə çalışsın. Bunun üçün də Rusiya ilə yaxşı münasibətlər qurmağa, qərbin Gürcüstanda pozucu fəaliyyətlərinin qarşısını almağa çalışır. Ümid edirik ki, Gürcüstan bu məsələdə uğurlu olacaq. Çünki həm Osetiya, həm də Abxaziyanın Gürcüstana birləşdirilməsi bölgəmizdə təhlükəsizlik və sabitlik üçün mühüm addımdır. Gürcüstan bundan sonra, bir daha xarici qüvvələrin qızdırması ilə müharibə meydanına verilməyəcəkdir. Mən inanıram ki, Gürcüstan-Rusiya arasında münasibətlər bərpa edilərsə, bundan sonra Gürcüstan qərbin zaman-zaman Rusiya qarşısında rolundan çıxarsa bu proses baş verə bilər. Onu da vurğulamaq lazımdır ki, Abxaziya və Osetiya Rusiya üçün lazım olmayan bir ərazidir. Rusiyaya təhlükə olaraq görmədiyi Gürcüstan daha vacibdir, nəinki Cənubi Osetiya və Abxaziya".