Ölkəmizə kənd toyuqları da XARİCDƏN GƏTİRİLİR? - VİDEO
Kənd toyuqları həm də xaricdən idxal olunur. Bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycan xarici ölkələrdən çəkisi 185 qramdan artıq olmayan, 3 milyondan çox diri ev toyuqları idxal edib. Maraqlıdır ki, diri ev toyuqlarına olan təlabatı niyə ödəyə bilmirik?
Sonxeber.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı "Xəbər ertəsi" araşdırma aparıb. Mütəxəssislər deyir ki, quşlar arasında yayılan xəstəliklər ilə əlaqədar müəyyən çəkiyə qədər olan diri toyuqların yerli bazara idxalı qadağandır. Onun sözlərinə görə, ölkəyə ancaq Türkiyə və Gürcüstandan 80 qrama qədər olan cücələr gətirilir:
"Dekorativ toyuq idxal oluna bilər. Bizə bir günlük ətli istiqamətlik cücə idxal olunur. O cümlədən damazlıq cücə bu siyahıya daxildir. Kənd toyuqlarına daha çox yer vermək istəyirlər. Daha orqanik olduğu üçün bu quşlara daha çox üstünlük verirlər. Bununla bağlı istehsal az miqdarda bəzi kəndlərdə var. Artıq sənaye üsulu ilə ətli istiqamətli toyuqların istehsalı daha çoxdur. Kənd toyuqlarının istehsalı isə get-gedə azalır".