Yeni 100 dollar: onları unikal edən nədir və necə yoxlamaq olar?
Yeni 100 dollar: onları unikal edən nədir və necə yoxlamaq olar?ABŞ Mərkəzi Bankı vaxtaşırı dollar əskinaslarının dizaynını dəyişir. Bu addım sizə valyutanı saxtakarlıqdan daha yaxşı qorumağa və ona inamı saxlamağa imkan verir.
Sonxeber.az xəbər verir ki, 2013-cü ildə yeni 100 dollar peyda olub - bəzi fərqləri olan "mavi" dollarlar. В The U.S. Currency Education Program əskinasların əsas yenilənməsini göstərib.
"Mavi" dollar nə deməkdir?
Yeni 100 dollarlıq əskinaslar adi gözlə görünən mavi rəngli kağız üzərində buraxıldığı üçün "mavi" əskinaslar adlanır.
Qeyd etmək lazımdır ki, mavi lent 2009-2017-ci illərdə dövriyyəyə buraxılmış dollarlarda mövcuddur, ona görə də bu illərin əskinaslarına "mavi" də deyilir.
Yeni dollarların bir sıra fərqləri var. Belə ki, yeni əskinaslarda Benjamin Franklinin portreti və vinyetkası bir qədər böyükdür və oval çərçivə yoxdur. Bundan əlavə, əskinaslar üçün kağız hazırlamaq üçün pambıq və kətandan istifadə olunur ki, bu da onlara məxmər hissi və bir qədər kobudluq verir.
Yeni 100 dolları necə yoxlamaq olar?
Təbii ki, əskinasda su nişanı olmalıdır. 100 dolların üzərində Benjamin Franklinin portreti var.
Yeni əskinaslardakı mürəkkəbə də diqqət yetirməyə dəyər - onlar rəngini dəyişir, xüsusən də bunu mürəkkəb qabındakı zəngdə görmək olar. Əskinasda mavi rəngli üçölçülü qoruyucu zolaq var.
Hər bir əskinasın üzərində onu verən Federal Ehtiyat Bankını müəyyən edən hərf və nömrə olmalıdır. Əskinaslarda həmçinin mikro çap elementləri var, yəni: "ABŞ", kiçik çapda nominal, "Amerika Birləşmiş Ştatları" ifadəsi.(lent.az)