"COP29 ölkəmizdə turizim aktivliyini artıracaq" – AÇIQLAMA
11–24 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək olan COP29 çərçivəsində dünyanın təxminən 190-dan çox ölkəsini təmsil edən 80–100 min nəfərə qədər nümayəndə heyətinin qəbul edilməsi gözlənilir. COP29 ölkə tarixində keçiriləcək olan ən böyük tədbir hesab olunur.
Bəs görəsən bu konfransın Azərbaycan iqtisadiyyatına hansı təsirləri olacaq?
Mövzu ilə bağlı Sonxeber.az – a açıqlama verən iqtisadçı Xalid Kərimli bildirib ki, COP29-un iqtisadiyyatımıza bir neçə yöndən müsbət təsiri var:
"COP-un Azərbaycan iqtisadiyyatına bir neçə yöndən müsbət təsiri var. Birincisi COP-a hazırlıqla əlaqədar ölkədə ciddi təmir işləri gedir. Otellər, binalar hazır vəziyyətə gətirilir ki, COP-a gələn qonaqlara qalmağa yer olsun. Bu, COP-la əlaqədar hökumətin və özəl sektorun xərcləmələridir. Amma həmçinin iqtisadiyyatın inkişafına pul ayrılıb deməkdir. İkincisi, COP-a gələn qonaqlar turizim sektorunda müvəqqəti də olsa canlanma yaradacaqlar. Otellər tam dolacaq, ticarət sektrounda irəliləyiş olacaq. Yardımçı nəqliyyatda artım olacaq. Qısa müddətli də olsa turizim aktivliyi artacaq. Bunlar COP-un iqtisadiyyatımıza proqnozlaşdırılan təsirlərdir. Bunlardan başqa müxtəlif əlaqələrin yaranması, formalaşması da digərr ehtimal olunan məsələlərdəndir. Bu əlaqələr hansı faydanı verəcək və ya heç bir fayda verməyəcək bunu biz gələcəkdə görəcəyik. Amma ümumilikdə bura yüksək vəzifəli şəxslərin, iş adamlarının, dövlət nümayəndələrinin gələcəyinə görə ölkəmizin təqdimatı, əlaqələrin formalaşması baxımından müsbətdir".