Kişilərin uğur qazanmasına mane olan 6 VƏRDİŞ
Bəzi qorxu və vərdişlər insanı hədəfindən uzaqlaşdıra və uğur qazanmasına mane ola bilər.
Lent.az xəbər verir ki, uğura müxtəlif yollarla nail ola bilərsiniz, ancaq irəliləməyə mane olan vərdişlər var. Hədəflərinizə yaxınlaşmaq üçün həyat tərzinizi yenidən nəzərdən keçirməli və inkişafınızı ləngidən amillərdən xilas olmalısınız.
Kişilərin uğur qazanmasına nə mane olur?
1. Risk etmək qorxusu
Risk böyümənin və özünü təsdiq etmənin ayrılmaz hissəsidir. Bu, insanın rahatlıq zonasından kənara çıxmağı və qeyri-müəyyənliklə üzləşməyə hazır olmağı tələb edir. Uğursuzluq qorxusu adətən özünə az hörmət və ya mənfi keçmiş təcrübələrlə əlaqələndirilir. Bununla belə, müvəffəqiyyət səhvlərdən qaçmaqla deyil, daim onlardan öyrənməklə əldə edilir.
2. Şəxsi inkişafa etinasızlıq
Dünya daim dəyişir və rəqabətədavamlı olmaq üçün öyrənmək, eləcə də uyğunlaşmaq lazımdır. İnkişafa məhəl qoymayanlar yüksək nəticələr əldə etmək üçün lazım olan bilik və bacarıqlara malik olmadığından daha çox geri qalırlar.
3. Vaxtı idarə edə bilməmək
Zaman ən qiymətli resursdur və onun səmərəsiz istifadəsi imkanların itirilməsinə səbəb olur. Uğurlu insanlar hər dəqiqənin vacib olduğunu başa düşürlər, buna görə də günlərini məhsuldarlığı artırmaq və sərf olunan vaxtı minimuma endirmək üçün planlaşdırırlar.
4. Sizi geri çəkən mühit
Birlikdə vaxt keçirdiyiniz insanlar ya böyümənizi ilhamlandıra, ya da ləngidə bilər. Ətrafınız vərdişlərə, düşüncə və motivasiya səviyyələrinə təsir göstərir. İrəli getmək üçün istəklərinizi dəstəkləyən və daha yaxşı bir insan olmağınıza kömək edənlərlə ünsiyyət qurmaq vacibdir.
5. Mənfiyə diqqət yetirin
Çətinliklərdən qaçmaq mümkün deyil, amma daima neqativlər üzərində dayanmaq həyatı çətinləşdirir. Uğursuzluqları fəlakətdən çox dərs kimi qəbul etsəniz, uyğunlaşa və daha sürətli irəliləyə bilərsiniz.
6. Məsuliyyətdən yayınma
Hərəkətləriniz üçün məsuliyyət götürmək uğurun vacib elementidir. Səhvlərini etiraf edib nəticə çıxaran insanlar daha güclü və inamlı olurlar. Məsuliyyəti öz üzərinə götürməkdən imtina etmək, əksinə, inkişafı əngəlləyir və eyni uğursuzluqların təkrarlanmasına səbəb olur.
Vərdişlərinizi və həyata münasibətinizi nəzərdən keçirmək uğurun ilk addımı ola bilər. Əsas odur ki, dəyişməyə, öyrənməyə və yolunuz üçün məsuliyyət götürməyə hazır olun.