"Apex Clinic"də azyaşlının alveol sümüyü zədələndi - Baş həkimi 20 min cərimələndi
"Apex Clinic"də azyaşlının alveol sümüyü zədələndi - Baş həkimi 20 min cərimələndiYasamal rayonu, Həsən Məcidov küçəsi 12 ünvanında yerləşən məşhur "Apex" Stomatoloji və Estetik Klinikası külli miqdarda cərimələnib.
Qaynarinfo-nun məlumatına görə, klinikanın cərimələnməsinə səbəb diş çəkimi zamanı 8 yaşlı Sara adlı azyaşlının alveol sümüyünün zədələnməsinə görə aparılan araşdırma olub.
Belə ki, Mətin Əsgər "Atəşgah" sığorta şirkəti tərəfindən sığortalı, 8 yaşlı Sara adlı qızını aşağı çənəsində 7.5-ci dişin kəskin ağrıları ilə "Apex" Klinikasına aprıb.
Sığortanın göndərişi əsasında 8 yaşlı Saranı Almaz Ağarəhimova adlı həkim müayinə edib. Əvvəlcə azyaşlının dişinə plomb qoyulacağını bildirən həkim sonradan Sranın narahatlığını əsas gətirərək onun süd dişinin çıxarılması barədə qərar verib. Həkim azyaşlının ağız boşluğuna bir neçə dəfə keyidici iynə vursa da, onun dişini çıxara bilməyib. Bundan sonra klinikanın baş həkimi Əli Əliyev tərəfindən azyaşlının dişi çıxarılsa da, üzündə şişkinliklər yaranıb.
Mətin Əsgər Nərimanov rayonunda yerləşən klinikaların birində qızının dişini müayinə elətirib. Məlum olub ki, "Apex" Klinikasında azyaşlının alveol sümüyünü zədələyiblər.
Azyaşlının anası Ü.A. bu barədə Səhiyyə Nazirliyinə, "Atəşgah" sığorta şirkətinə və Baş Prokurorluğuna şikayət ərizəsi ilə müraciət edib.
Uşağın anası iddia edib ki, "Apex" Klinikasında qızına 10-dan çox iynə vurulub, azyaşlıya ağır işgəncə verilib, səhhətində ağır nəticələrə səbəb olub.
"Apex Clinic"də azyaşlının alveol sümüyü zədələndi - Baş həkimi 20 min cərimələndiHəkimlər isə bildiriblər ki, bunun nəticəsində xəstənin səhhətinə hər hansı zərər dəyməyib və dəyə bilməz.
Aparılan araşdırma zamanı məlum olub ki, stomatoloq Əli Əliyevin direktor və baş həkimi olduğu klinikada Almaz Ağarəhimova Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minmədən "dişin müayinə və müalicə edilməsi" işinin yerinə yetirilməsinə cəlb edilib. Buna görə, Əli Əliyevin rəhbəri olduğu "Apex Clinic" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1-ci maddəsi ilə protokol tərtib edilib və iş məhkəməyə göndərilib.
Məhkəmənin qərarı ilə stomatoloq Əli Əliyev Akif oğlu barəsində 20.000 manat məbləğində inzibati cərimə növündə inzibati tənbeh tədbiri tətbiq edilib.