BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında Qərbi Azərbaycandan olan uşaqlarla bağlı məsələ qaldırılıb
BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında Qərbi Azərbaycandan olan uşaqlarla bağlı məsələ qaldırılıbBMT-nin Cenevrə Ofisində İnsan Hüquqları Şurasının 58-ci sessiyası çərçivəsində Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun təşkilatçılığı ilə "Münaqişə bölgələrində uşaqların hüquqları" adlı yan tədbir keçirilib.
"Report" xəbər verir ki, tədbirdə beynəlxalq təşkilatların, müxtəlif ölkələrdən diplomatik korpusun təmsilçiləri, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri, tədqiqatçı-alimlər iştirak edib.
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun rəhbəri Umud Mirzəyev münaqişələrin zərbə vurduğu əsas qrupun məhz uşaqlar olduğunu bildirib.
O, Qərbi Azərbaycandan deportasiya olunan və artıq başa çatmış Qarabağ münaqişəsindən təsirlənmiş azərbaycanlı uşaqların Ermənistan dövləti tərəfindən pozulmuş insan hüquqlarına dair məsələ qaldırıb:
"Təəssüflə qeyd etməliyəm ki, 1988-1989-cu illərdə etnik təmizləmə nəticəsində indiki Ermənistan ərazisindən 300 mindən artıq azərbaycanlı, o cümlədən on minlərlə uşaq yaşadığı doğma torpaqlarından deportasiya olunub". Toplantıda Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun dünyada uşaqların taleyindən bəhs edən "Müharibə və uşaqlar" adlı videoçarxı nümayiş olunub.
BAMF-ın nümayəndəsi Nik Nvolisa münaqişə baş vermiş və hazırda qaynar olan bölgələrdə yaşayan uşaqlar haqqında hesabat təqdim edib.
Hesabatda Azərbaycanın mina qurbanlarının statistikası da öz əksini tapıb.
Təqdimatdan sonra yan tədbirin təşkilatçılarından olan "Beynəlxalq Hüquqlar və İnkişaf İnstitutu"nun İdarə Heyətinin üzvü, "Qlobal Su Ətraf Mühit və Sağlamlıq İnstitutu"nun icraçı direktoru Nidal Səlim münaqişələrin uşaqların həyatını məhv etdiyini qeyd edib:
"Son günlər yenidən Qəzzada münaqişənin aktivləşdiyini müşahidə edirik. Bizi ən çox məyus edən isə həyatını itirənlər arasında uşaqların sayının çox olmasıdır. Artıq qəbul etməliyik ki, sülh və əmin-amanlıq nəinki uşaqların, bütün insanların hüquqlarının qorunmasının təməl prinsipidir".
Qlobal Cənub Şəbəkəsinin üzvü və Cenevrə Diplomatiya Məktəbinin mentoru Blerim Mustafa uşaqlarla bağlı mühüm statistikaları təqdim edib, xüsusilə Xocalı soyqırımında öldürülmüş uşaqları xatırladıb:
"Beynəlxalq araşdırmalara görə, hər 6 uşaqdan 1-i münaqişənin təsirinə məruz qalan bölgələrdə yaşayır. 1990-cı illərdə münaqişə bölgələrində yaşayan uşaqların sayı 10% olduğu halda, bu gün bu rəqəm təxminən 2 dəfə artaraq 19%-ə çatıb. Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri zamanı uşaqlar da bu münaqişənin qurbanına çevriliblər. Xüsusilə, Xocalı soyqırımı azərbaycanlı uşaqların dəhşətli qətliamı kimi tarixə həkk olunub. Bu, dünyada milyonlarla uşağın üzləşdiyi acı reallıqlardan biridir".
Panelistlərin çıxışları yekunlaşdıqdan sonra sual-cavab sessiyası təşkil olunub.
Nüvə Silahlarının Ləğv Edilməsi üzrə Beynəlxalq Kampaniyanın (ICAN) icraçı direktoru Melissa Parke tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək təşkilatçılara təşəkkür edib.
Tədbirin sonunda BAMF-ın beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə ünvanladığı bəyanatı səsləndirilib. Bəyanatda Ermənistandan deportasiya olunan və Qarabağ müharibələrindən təsirlənən azərbaycanlı uşaqlar haqqında faktlar da yer alıb.
Qeyd edək ki, BMT-nin Cenevrə Ofisində İnsan Hüquqları Şurasının 58-ci sessiyası çərçivəsində təşkil olunan yan tədbir Azərbaycan Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
Sosial   Baxılıb: 324   Tarix: 29 mart 2025
"Mən oturmuşam, pullar da gəlir"
"Hərfləri tanımıram, yazı yaza bilmirəm. Mən neyləməliyəm? Getdim "İnturist"ə bir otaq götürdüm. On nəfər çox savadlı adamları işə aldım. Onlara yanımda işləməyi təklif etdim". Qafqazinfo-ya istinadən yazır ki, bu sözləri "Şərur MTK"nın sahibi, tikinti maqnatı kimi tanına
Apreldə hava necə olacaq?
Aprel ayında havanın orta aylıq temperaturunun əsasən iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə 1-2 dərəcə yüksək olacağı gözlənilir. Bu barədə -a Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən məlumat verilib. Bildirilib ki, aprel ayı ilin soyuq dövrünün sonu, isti dövrünün başlandığı ay kimi xarakterizə olunur
Bu gün ermənilərin azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasətinin növbəti genişmiqyaslı aktı - 31 mart soyqırımından 107 il keçir. xatırladır ki, 1918-ci il martın 31-də Bakı şəhərində azərbaycanlıların kütləvi qırğınına başlanılıb. 3 aprel tarixinə qədər Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəli
Ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi kütləvi qırğınlar, soyqırımlar və etnik təmizləmələr onların dərin nifrətinin, amansız düşmənçiliyinin, vandallığının və məqsədli məhvetmə siyasətinin bariz nümunəsidir. Türklərə qarşı düşmənçiliyi milli ideologiyaya çevirən ermənilər, tarix boy
Biləsuvarda polis əməliyyat keçirdi: Narkotik vasitə və silah-sursat aşkarlandı
Biləsuvar Rayon Polis Şöbəsinin əməkdaşlarının keçirdikləri tədbirlərlə narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsini təşkil edən 38 yaşlı Eldar Məmmədov saxlanılıb. Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat Xidmətinin Lənkəran regional qrupundan -a bildirilib. Məlumata görə, həmin şəxsdən 11 kiloqra
Ekspert: Uşaqlara ekoloji biliklərin verilməsi onlarda təbiətə qarşı qayğıkeş münasibəti inkişaf etdirir
Ekoloji təhsilə erkən yaşlardan başlamaq son dərəcə vacibdir, çünki uşaqlar bu dövrdə ətraf aləmi çox çevik və önyarğısız qəbul edirlər. Bunu "Report"a bu yaxınlarda işıq üzü görmüş "Uşaqlar üçün yaşıl biliklər" kitabının müəllifi, dayanıqlı inkişaf və kommunikasiya üzrə ekspert Liy
Nigarın efirdəki biabırçı çıxışı tənqid olundu
"Kanal S"in aparıcısı Nigar Fərhadın verilişdəki çıxışı tənqid olunub. Axşam.az xəbər verir ki, o, proqram zamanı "Oğlum olsa, ona atası olmayan qız ala bilmərəm". Doğulduğum ailədən görmüşəm ki, evin kişisi kişidir. Kişi xarakterli olmalıdır" sözlərini deyib. Onun bu cür biabırç
Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi ziyarət olunur
Martın 31-i səhər saatlarından başlayaraq Azərbaycanlıların Soyqırımının 107-ci ildönümü ilə əlaqədar Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi kütləvi şəkildə ziyarət edilir. AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, ziyarətçilər arasında hökumət və dövlət nümayəndələri, idarə və müəssisələrin kollektivləri, siyas