Arif Babayevə Heydər Əliyev Mükafatı təqdim olunub
Xalq artisti Arif Babayevə Heydər Əliyev Mükafatı təqdim olunub.
Bu barədə Sonxeber.az-a Mədəniyyət Nazirliyindən məumat verilib.
Bildirilib ki, mükafatı Xalq artistinə Prezident Administrasiyası Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva təqdim edib.
Fərəh Əliyeva Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın salamlarını və təbriklərini ustad xanəndəyə çatdırıb.
Arif Babayev Ümummilli lider Heydər Əliyevin mədəniyyətimizin, o cümlədən muğam sənətinin inkişafını daim diqqətdə saxladığını, qayğı göstərdiyini vurğulayıb. O, Ulu öndərin adını daşıyan bu ali mükafata layiq görülməsini həm də muğam sənətinə verilən yüksək qiymət kimi səciyyələndirib, Prezident İlham Əliyevə dərin təşəkkürünü bildirib.
Sənətkar bu günlərdə doğma yurdu Ağdamda Muğam Mərkəzinin istifadəyə verilməsini böyük sevinc və qürur hissi ilə qarşıladığını deyib: "Ağdam Muğam Mərkəzinin açılış mərasimini televiziyadan izləyirdim. Konsertdə, xüsusilə, "Qarabağ şikəstəsi"nin ifası zamanı göz yaşımı saxlaya bilmədim. Var olsun möhtərəm Prezidentimiz, Qarabağımızı bizə qovuşdurdu. İndi mədəniyyətimiz, muğamımız da o torpaqlara qaytarılır. İnanıram ki, Azərbaycan muğamı Qarabağda yenidən canlanacaq. Ağdamdakı Muğam Mərkəzi bu sahədə böyük rol oynayacaq.
Qarabağımızda mədəniyyəti belə sürətlə dirçəltdiyinə görə möhtərəm Prezident İlham Əliyevə, muğamımızın dünya şöhrəti qazanmasına davamlı dəstək verən Heydər Əliyev Fonduna və onun rəhbəri, əzizimiz Mehriban xanıma dərin minnətdarlığımı bildirirəm".
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 8 may 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə görkəmli muğam ustadı, pedaqoq, Xalq artisti Arif Babayev Heydər Əliyev Mükafatına layiq görülüb. Sənətkar Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə bu ali mükafatla təltif olunub.
Facebookda PaylaşRafael tablosundakı sirr: Süni intellekt "yad əli" üzə çıxardı
Süni intellektlə edilən yeni analiz Renessans ustası Rafaelə (Raphael) aid edilən Madonna della Rosa adlı tablodakı bir üzün böyük ehtimalla rəssamın özünə məxsus olmadığını göstərib. Qaynarinfo xəbər verir ki, "Science Alert" nəşrinin məlumatına görə, əsərdə yer alan bu üz Rafael tərəfində
2 fevral"Qayınana"nın ssenaristi vəfat etdi
"Qayınana", "Qəribə adam, "Narahat adam" və bir sıra filmlərin ssenari müəllifi olmuş, aktrisa Marqarita Maleyeva vəfat edib. Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə aktyor Cavanşir Hadıyev sosial şəbəkə hesabında paylaşıb. Qeyd edək ki, Marqarita Maleyeva SSRİ və Azərbaycan SS
6 yanvarOperada yaş qalmaqalı: "Leyli"dən narazılara cavab
Xalq artisti Mənsum İbrahimov və Nəzakət Teymurovanın "Leyli və Məcnun" tamaşasında baş rol alması yenidən sosial şəbəkə izləyiciləri tərəfindən narazılıqla qarşılanıb. İzləyicilər adıgedən obrazın hər iki sənətkarın yaşına uyğun gəlmədiyini bildirib. Tamaşa 2026-cı ilin yanvar ayının 12-d
11 dekabr 2025Tamara Fətullayeva vəfat etdi - 40 il direktor işləmişdi
Lənkəran rayonunda muzey direktoru vəfat edib. "Qafqazinfo" xəbər verir ki, bu, iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, tank qoşunları general-mayoru Həzi Aslanovun ev-muzeyinin direktoru Tamara Fətullayevadır. Qeyd edək ki, muzeyə daha əvvəl Həzi Aslanovun həyat yoldaşı Xavər xanım rəhbərlik edib
8 dekabr 2025Leyla Əliyevadan tarixi xalçaya ilmələr - Video
Leyla Əliyeva Şuşa məscidi üçün toxunan dünyanın ən böyük dairəvi xalçası ilə bağlı görüntülər paylaşıb. "Qafqazinfo" xəbər verir ki, o, görüntüləri instaqram hesabında izləyiciləri ilə bölüşüb. Belə ki, "Azərxalça" ASC tərəfindən Şuşa məscidi üçün hazırlanan, dünya xalçaçılıq tarixini
12 fevralUlu babasının adı yenidən bu meydana verildi - Foto
"Vaxtilə İçərişəhərdə "Tut ağacı" meydanı adı ilə tanınan bu yerə öz qədim adı - "Ağa Salah Meydanı" adı qaytarıldı". "Qafqazinfo" xəbər verir ki, bu barədə Xalq artisti, bəstəkar Eldar Mansurov sosial şəbəkə hesabında bildirib. O qeyd edib ki, həmin meydanı yarada
6 yanvarAzTV-də "100 il" adlı qısametrajlı sənədli film yayımlanıb.
Ekran işi Azərbaycanda radio və televiziya yayımının tarixi inkişaf yoluna həsr olunub. Filmdə milli medianın formalaşması, müxtəlif ictimai-siyasi mərhələlərdən keçərək bu günədək gəlib çatması, həmçinin radio və televiziyanın informasiya, maarifçilik və mədəni irsin qorunmasındakı rolu əks etdirilib