Vəzifəli şəxslər niyə İNTİHAR EDİR? - PSİXOLOQ AÇIQLADI
İnsanlar çox vaxt həyatlarının bir yerində intihara cəhd edir və bu intiharların əksəriyyəti ölümlə nəticələnir. Əlbəttə ki, bu gün insanları intihara sövq edən bir sıra faktorlar. Əlbəttə ki, bu onların çox vaxt psixoloji vəziyyəti ilə bağlı olur. Mətbuatda çox vaxt sadə vətəndaşların intihar xəbərlərini eşidirik. Amma son zamanlar vəzifəli şəxslərin intiharı ölkənin əsas gündəminə çevrilib. Bunlar biri oalraq, eks baş pediatr, professor Nəsib Quliyevin intiharı ilə bağlı müxtəlif versiyalar səslənir. Həmin versiyalardan biri də budur ki, yaxınlarından birinin dediyinə görə professor iş yerində üzləşdiyi haqsızlıq, kliniklarda çalışan xanıma görə iddia edilir. Bu yaxınlarda isə Ali Məhkəmənin Kommersiya kollegiyasının hakimi İlqar Ağababaş oğlu Dadaşov intihar edib. 62 yaşlı hakim yaşadığı evdə özünə qəsd edib. Onun intihar səbəbi ilə olaraq psixoloji problemləri və depressiyaya düşməsi ilə bağlı fikirlər səsləndirilir.
Bu gün isə əsas maraqlandıran suallar isə məhz vəzifəli şəxslərin intihar ilə bağlıdır. Bəs onların intiharının səbəbi nədir? Mövzu ilə bağlı Sonxeber.az-a danışan klinik psixoloq, psixoterapevt Rövşən Nəcəfov deyib ki, İntiharın vəzifəsi yoxdur. İntihar etmək düşüncəsi şəxsə görə dəyişə bilər, amma mahiyyəti eynidir:
"Bir intiharın baş verməsi başqa intiharların da reallaşmasını tətikləyir. Şəxsin özünə qəsd etməsi cəsarət göstəricisidir. İnsanın emosiyaları hər zaman başqalarının da emosiyalarını təkmilləşdirir. İntihar tükənmişliyin ən son halıdır. İstər vəzifəli, istərsə də digər sosial statuslu şəxs olsun, intihar qərardır. İntihar şəxsin həyata yox deməsi və ya həyatın onun üçün yox olmasıdır".
Psixoloqun sözlərinə görə, intihar düşüncə olaraq yaranır, davranış olaraq isə icra edilir:
"Bu o deməkdir ki, intihar həm düşüncədir, həm də davranış. İntihar şəxsin özünü ifadə etməsidir. Ölüm insanın reallığıdır. Amma hər kəs reallığı eyni yaşamır. Reallıq fərdi yanaşmadır. Stress, təşviş, narahatlıq və depressiya kimi psixoloji hallar intihar düşüncəsinin reallaşmasını tətikləyir. Maddi vəziyyət intihar üçün bəhanə yaratsa da, intihar mənəvi haldır. İşdə, ailədə və ictimai həyatda davamlı gərginlik intihar düşüncəsinin yaranmasında rol oynayır".