Azərbaycanın Əməkdar jurnalisti vəfat edib
Tanınmış jurnalist Vasif Səmədov vəfat edib.
APA xəbər verir ki, Azərbaycanın Əməkdar jurnalisti Vasif Səmədov bu gün dünyasını dəyişib.
Vasif Səmədov 22 yanvar 1950-ci ildə Masallı rayonunda anadan olub. ADU-nun jurnalistika fakültəsini bitirdikdən sonra Ukraynada hərbi xidmətdə olub.
O, "Azərbaycan pioneri", Azərbaycan Dövlət Radio və Televiziya Verilişləri Komitəsi, "Azərbaycan gəncləri", "Kommunist", "İzvestiya", "Possiyski fermer", "Oqonyok" və "Literaturnaya qazeta" kimi məşhur mətbuat orqanlarında çalışıb. Vasif Səmədov "Oqonyok" jurnalının və "Literaturnaya qazeta"nın Mərkəzi, Qərbi Asiya ölkələri üzrə xüsusi müxbiri və müxbir bürosunun müdiri olub. O, "Kaspiyan-İzvestiya" Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin təsisçisi və baş direktoru olub.
Yazıçı-publisistin həmmüəllif olduğu "Leyla Əliyeva: "Xocalıya ədalət!" (Beynəlxalq erməni terroruna qarşı yeni strateji model)" üçcildliyi araşdırmalar aparılan tədqiqatlar nəticəsində ərsəyə gələn mühüm mənbədir.
Vasif Səmədovun adı Amerika Biblioqrafiya İnstitutunun Direktorlar Şurasının tərtib etdiyi "Dünyanın 1000 nüfuzlu şəxsi" adlı biblioqrafik sorğu kitabına daxil edilib.