"Azəri Star Mikromaliyyə" növbəti dəfə zərər edib, yığılmış zərəri 700 min manata yaxınlaşıb
"Azəri Star Mikromaliyyə" növbəti dəfə zərər edib, yığılmış zərəri 700 min manata yaxınlaşıb"Azəri Star Mikromaliyyə" bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2023-cü ili 41,8 min manat xalis zərərlə bitirib.
Valyuta.az-ın hesablamasına görə, bu, əvvəlki ilə nisbətən 23,2% azdır. Belə ki, BOKT 2022-ci ildə 54,4 min manat xalis zərər açıqlamışdı.
Hesabat dövründə təşkilatın ümumi gəlirləri 2,5 dəfə artaraq 38 min manata, ümumi xərcləri isə 14% artaraq 79,84 min manata bərabər olub.
Ötən il təşkilatın cəmi aktivlərinin həcmi əvvəlki illə müqayisədə 10,8% və ya 27,2 min manat artaraq 278,55 min manat olub. Hesabat dövründə təşkilatın kredit portfeli (254,5 min manat) aktivlərin 91.4%-ni təşkil edib.
Bu dövrdə təşkilatın cəmi öhdəliklərin həcmi 3 dəfə və ya 10.4 min manat artaraq 15,35 min manata bərabər olub.
2024-cü il yanvar ayının 1-nə "Azəri Star Mikromaliyyə"nin cəmi kapitalı 263,2 min manata bərabər olub ki, bu da illik müqayisədə 6.8% çoxdur. Təşkilatın yığılmış zərəri isə 41.8 min manat və ya 6,7% artaraq 665.6 min manata çatıb.