Ən yüksək pensiya verilən ölkələr - SİYAHI
Ən yüksək pensiya verilən ölkələr - SİYAHIMüxtəlif ölkələrdə pensiya ödənişlərinin səviyyəsi iqtisadi sabitlik, sosial təminat sistemi və digər şərtlərdən asılı olaraq əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər.
Lent.az xarici mətbuata istinadən bildirir ki, ən yüksək pensiyalar yüksək həyat səviyyəsi və yaxşı işləyən sosial təminat sistemi olan inkişaf etmiş ölkələrdə verilir.
Danimarka – 2900 dollara yaxın
Danimarkada kişilər və qadınlar 67 yaşında təqaüdə çıxırlar. Danimarkada pensiya iki hissədən ibarətdir:
✓ hər bir vətəndaşa dövlət tərəfindən təmin edilən əsas pensiya;
✓ müavinət, bunun üçün danimarkalı 40 il işləməli və mütəmadi olaraq qazancının ən azı 12 faizini pensiya fonduna köçürməlidir.
Danimarka pensiya sisteminin əsas üstünlüklərindən biri pensiyanın baza hissəsinin qazancından asılı olmayaraq bütün vətəndaşlar üçün eyni olmasıdır.
Norveç - təxminən 2500 dollar
Norveçlilər həm kişilər, həm də qadınlar 67 yaşında təqaüdə çıxırlar. Ancaq bəzi hallarda 62 yaşında pensiyaçı ola bilərsiniz. Norveç vətəndaşları pensiya fondundan əmək pensiyası alırlar, onun məbləği 40 illik iş stajına görə gəlirindən asılıdır və Milli Sığorta Sistemindən pensiya alınır.
Maraqlıdır ki, neft və qaz gəlirləri və fondun öz investisiya layihələrindən əldə etdiyi gəlirlər Norveçin pensiya fondunu maliyyələşdirmək üçün istifadə olunur.
İsveçrə - təxminən 2100 dollar
İsveçrədə kişilər 65, qadınlar isə 64 yaşında pensiyaya çıxırlar. İsveçrə pensiyası dövlət hissəsindən və fərdi pensiya planlarına töhfələr üçün əlavədən ibarətdir.
Dövlət pensiyasının maksimum məbləğini almaq üçün əhəmiyyətli bir müddət - qadınlar üçün 44 il, kişilər üçün 45 il işləmək lazımdır. İsveçrə vətəndaşlarının əksəriyyəti təqaüd üçün qənaət edir ki, sonrakı illərdə heç nəyə ehtiyac duymasınlar.
Yaponiya - təxminən 1700 dollar
Yaponiyada kişilər və qadınlar 65 yaşında təqaüdə çıxırlar. Qanuna görə, bir yapon 60 yaşında işini dayandırmaq hüququna malikdir, lakin sonra onun pensiya ödənişləri dörddə bir azalacaq. Əgər 70 yaşına kimi işləmək qərarına gəlsə, o zaman əksinə, pensiyasına 25 faiz əlavə olunacaq.
Yaponiyada üç növ pensiya var:
✓ İstehsalat (peşə) pensiyası vətəndaşın əmək fəaliyyəti dövründə əmək haqqının 18 faizini ödədiyi pensiya fondundan ödənilir;
✓ Sahibkarlar və özünüməşğulluq subyektləri üçün baza (dövlət) pensiyası;
✓ Bu və ya digər səbəbdən əvvəlki pensiya növlərini almağa ümid edə bilməyənlər üçün pensiya ödənişi.
Avstriya - 1693 dollar
Avstriyada pensiya yaşı kişilər üçün 65, qadınlar üçün isə 60-dır. Siz 60 yaşında erkən təqaüdə çıxa bilərsiniz, ancaq həmin şəxs çox çalışıbsa.
Təqaüdə çıxmağı gecikdirmək və işə davam etmək imkanı da var. Pensiya ödənişlərinin miqdarı vətəndaşın yaşından, iş stajından və pensiya fonduna töhfə verdiyi ayların sayından asılıdır.
Bəzi hallarda avstriyalı əvvəllər aldığı əmək haqqının 80 faizi məbləğində pensiya almaq hüququ qazana bilər. Ölkədə maaşların yüksək səviyyədə olduğunu nəzərə alsaq, söhbət kifayət qədər təsir edici məbləğdən gedir.