Oyuncaqlarda zəhərli maddələr aşkarlandı: Nazirlik satışını qadağan etdi - FOTO
Oyuncaqlarda zəhərli maddələr aşkarlandı: Nazirlik satışını qadağan etdi - FOTOTürkiyədə Ticarət Nazirliyi, "Təhlükəli Məhsul Məlumat Sistemi (GÜBİS)" vasitəsilə sağlamlıq üçün təhlükəli olan yeni məhsulları ictimaiyyətə açıqlayıb.
Sonxeber.az türk mediasına istinadən xəbər verir ki, siyahıya əlavə edilən yumşaq oyuncağın (Slime) həm satışının qadağan edilməsinə, həm də bazardan yığışdırılmasına qərar verilib.
Siyahıda yer alan "Baba" markasına aid slime üzərində aparılan laboratoriya analizləri nəticəsində toksik ağır metallar (arsen, bor, qurğuşun) aşkarlanıb. Xüsusilə uşaqların sağlamlığı üçün təhlükə yaradan bu kimyəvi maddələrin aşkarlanması valideynləri və istehlakçı qruplarını narahat edib.
Nazirlik, kimyəvi risk daşıyan oyuncağın satışının qadağan edildiyini və bazardan yığışdırılmasına başlanıldığını bildirib. Nazirlik, qərarın "Kimyəvi Maddələrin Qeydiyyatı, Qiymətləndirilməsi, İcazəsi və Məhdudlaşdırılması Haqqında Qayda" və "Oyuncaq Təhlükəsizliyi Qayda"larına əsasən qəbul edildiyini qeyd edib.