Azərbaycanda istehlak bazarı 5 %-ə yaxın artıb
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanda istehlakçıların tələbatlarının ödənilməsi məqsədilə satılmış malların və göstərilmiş xidmətlərin dəyəri 6,8 milyard manat təşkil edib.
"Report" Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə müqayisəli qiymətlərlə 4,6 % çoxdur.
Məlumata görə, ümumi dəyərin 78,1 %-ni pərakəndə ticarət dövriyyəsi, 18,7 %-ni əhaliyə göstərilmiş ödənişli xidmətlərin dəyəri, 3,2 %-ni isə ictimai iaşə dövriyyəsi təşkil edib.
Qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərən təsərrüfat subyektləri tərəfindən satılmış malların və göstərilmiş xidmətlərin dəyəri 2025-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 4,5 % artaraq 6,5 milyard manata bərabər olmuş, onun 45,7 %-i fərdi sahibkarların fəaliyyəti sayəsində formalaşıb.
Hesabat ayında bir istehlakçı orta hesabla 660,2 manat və ya ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə nominal ifadədə 59,4 manat çox vəsait xərcləyib.
Azərbaycan Belarusdan torf tədarükünü kəskin artırıb
Ötən ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycan 2,26 milyon ABŞ dolları dəyərində 13 min 457 ton torf (torf qırıntısı da daxil olmaqla) idxal edib. "Report"un Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalara əsasən, bu, 2024-cü ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyə
17 yanvar"Alibaba Game Lounge" restoranı reklama görə cəzalandı
Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən "Alibaba Game Lounge" restoranı cərimələnib. Qaynarinfo-nun məlumatına görə, obyektin sahibi Mübariz Şərifov barəsində reklam qanunvericiliyinin pozulmasına görə inzibati xəta protokolu tərtib edilib. Bildirilib ki, açıq məkanda reklam yerləşdirilməsi üçü
27 yanvarÖtən il Azərbaycanda mobil operatorların gəlirləri 1,3 milyard manata yaxınlaşıb
Ötən il Azərbaycanda informasiya və rabitə sektorunda göstərilən xidmətlərin dəyəri 3 milyard 989 milyon manat olub. xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi məlumat yayıb. Qeyd olunub ki, xidmətlərin 69.2 faizi əhali sektorunu əhatə edib. 2025-ci ildə göstərilmiş informasiya və rabitə xidmətlərini