Bu şəxslərə pensiya kapitalından istifadəsinə ŞƏRAİT YARADILMALIDIR
Bildiyimiz kimi, bu gün ən aktual olan məsələlərdən biri, vətəndaşların pensiya yaşının azaldılmasıdır. Ölkədə pensiya yaşı yüksək olduğundan vətəndaş arasında həmn yaşa çatmadan ölüm hallarına rast gəlinir. Belə ki, Azərbaycanda pensiya yaşına çatmadan toplanan kapitalı istifadə edə bilməz. Bəs Azərbaycanda vətəndaşlar xəstəliyi və müvafiq problemlərdən ötrü, müəyyən yaşdan sonra pensiya kapitalından vaxtından əvvəl istifadəsi üçün addımlar atılmalıdır.
Bu baxımdan Azərbaycanda pensiya sisteminin təkmilləşdirilməsinə böyük ehtiyac var. Ekspertlərin araşdırmalarına görə, Çinin pensiya sistemi xüsusilə fərqlənir. Bu barədə bizim professorlarımızın yazıları olub. Bizdə pensiya sistemi elədir ki, pensiya çatan günə qədər ancaq vergi verirsən. Yaşa çatanda əgər vəfat edirsənsə, o kapitalı istifadə etmək olmur. Amma elə olmamalıdır. Hər toplanan pul hissə-hissə pensiyaya çıxanda və yaxud xəstələnəndə müəyyən bir qədər vətəndaşa ödənilməlidir. Belə olarsa əhali üçün çox rahatlıq olar. Bu sahədə qüsurlar var və haqlı olaraq tez-tez narazılığa səbəb olur.