Yevlaxda icra başçısının oğlunun obyekti reyesterə indi daxil edilib?
Yevlax şəhəri, Q. Quliyev küçəsində yerləşən qeyri-yaşayış (mağaza) binasına bir həftə əvvəl – may ayının 1-də Tikintilərin Dövlət Reyestri tərəfindən 90101002-3-2501-008544/0525 nömrəli kod verilib.
XALQ.AZ Yeniavaz.com-a istinadən xəbər verir ki, reyestrə daxil edilən qeyri-yaşayış binasının tikintisinə 14 il əvvəl – 13 dekabr 2011-ci il tarixində Yevlax Şəhər İcra Hakimiyyətinin 248 nömrəli sənədi əsasında icazə verilib.
Məlumat üçün bildirək ki, "Tikintilərin Dövlət Reyestrinə daxil edilən məlumatların tərkibi, həmin məlumatların təqdim edilməsi və reyestrin aparılması Qaydaları"nın təsdiq edilməsi haqqında Nazirlər Kabinetinin 12 yanvar 2015-ci il tarixli 4 nömrəli Qərarının 4.2-ci maddəsində yazılır ki, tikintiyə icazə verən orqan (qurum) tikintiyə icazə verdiyi tarixdən 3 iş günü müddətində bu Qaydaların 3.1.1-ci yarımbəndində nəzərdə tutulmuş sənəd və məlumatları Reyestrə təqdim edir. Bu məlumatlar Reyestr kitabında qeydə alınır, 3 (üç) iş günü müddətində elektron bazaya daxil edilməklə, tikinti obyektinə kod verilir.
Lakin, qeyd olunan məlumatlardan da göründyü kimi, tikintisinə icazə verilən obyekt 14 ildən sonra reyesterə daxil edilib.
Onu da qeyd edək ki, qeyri-yaşayış binasının sifarişçisi Ruslan Qoca oğlu Səmədov, tikintiyə icazə verən Yevlax Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı isə Qoca Səmədov olub.
Xatırladaq ki, Qoca Səmədov 2011-ci ilin fevral ayından 2019-cu ilin oktyabr ayına kimi Yevlax Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı olub. 2019-cu il dekabrın 19-da Qoca Səmədov Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi xüsusi əməliyyat nəticəsində saxlanılıb. Şəki Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə 7 il 3 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Daha sonra onun cəzası 5 il 9 aya endirilib. Sabiq icra başçısı səhhəti ilə bağlı şərti azadlığa buraxılıb və 2023-cü ilin dekabr ayında vəfat edib.