Hamıya XƏBƏRDARLIQ - Mayın 14-ü saat 07:25-dən...
Bu gün səhər saatlarında Günəşdə M5.3 sinifli güclü alışma qeydə alınıb.
BAKU.WS xəbər verir ki, bu barədə TASS-a Günəşin aktivliyinə nəzarət edən Rusiyanın Tətbiqi Geofizika İnstitutundan məlumat verilib.
İnstitutdan verilən məlumata görə, alışma Bakı vaxtı ilə saat 07:25-də 4087 saylı günəş ləkələri bölgəsində (N17E68 koordinatları) rentgen diapazonunda qeydə alınıb. Hadisənin müddəti 37 dəqiqə olub.
Günəş alovları radiasiya gücünə görə beş sinifə təsnif edilir: A, B, C, M və X, burada A ən zəif, X isə ən güclüdür. Hər bir sonrakı hərf gücün 10 qat artması deməkdir. M5.3 sinfi Yerə təsir göstərə bilən, xüsusilə yüksək enlik bölgələrində radio rabitəsi və naviqasiya sistemlərində fasilələrə səbəb ola biləcək sondan əvvəlki intensivlik səviyyəsinin alovunu göstərir.
Xatırladaq ki, bir gün əvvəl Günəşdə X səviyyəli alışma qeydə alınıb. Alimlər qeyd ediblər ki, bu, təxminən 1,5 aylıq fasilədən sonra bu sinfin ilk hadisəsidir.