"Laçın Hava Limanı Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat xəritəsində yeni bir mərkəz və şəhidlərimizin ruhuna ehtiram nümunəsidir" - DEPUTAT
"Laçın Hava Limanı Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat xəritəsində yeni bir mərkəz və şəhidlərimizin ruhuna ehtiram nümunəsidir" - DEPUTAT"2025-ci il Azərbaycanın müasir tarixində daha bir şanlı səhifə ilə yadda qaldı. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş Azərbaycan, azad edilmiş torpaqlarda böyük bərpa-quruculuq işlərini davam etdirərək, növbəti mühüm infrastruktur layihəsini həyata keçirdi – Laçın Hava Limanının təntənəli açılışı baş tutdu" - bunu Sonxeber.az -a açıqlama verən deputat Şahin Seyidzadə deyib:
"Bu möhtəşəm tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, qardaş Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri cənab Məhəmməd Şahbaz Şərif iştirak etdilər. Onların iştirakı, təkcə bu infrastruktur layihəsinin deyil, həm də regional əməkdaşlığın, qardaşlığın və Qarabağın gələcəyinə olan güvənin mühüm təzahürü oldu.
2020-ci ildə əldə olunan tarixi Zəfər, yalnız hərbi deyil, həm də siyasi, iqtisadi və mənəvi aspektlər baxımından Azərbaycanın milli iradəsinin təntənəsidir. Otuz ilə yaxın işğal altında olan Qarabağ torpaqları azad olunduqdan sonra ölkə rəhbərliyi bu ərazilərin sürətli və müasir standartlara uyğun şəkildə bərpasını qarşısına məqsəd qoydu.
Prezident İlham Əliyevin "Biz Qarabağı cənnətə çevirəcəyik!" fikri artıq reallığa çevrilməkdədir. Füzuli və Zəngilan hava limanlarından sonra, Laçın Hava Limanının istifadəyə verilməsi də bu prosesin tərkib hissəsidir. Bu hava limanı, eyni zamanda, bölgədə nəqliyyat infrastrukturunun tam formalaşmasına və regionun beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişlənməsinə şərait yaradır.
Laçın Hava Limanı – Qarabağın Göy Qapısı
Dəniz səviyyəsindən 1 700 metr yüksəklikdə yerləşən Laçın Hava Limanı, yalnız Azərbaycanın deyil, Cənubi Qafqazın da ən yüksəkdə inşa edilmiş hava limanlarından biridir. Bu infrastruktur nəhəngi, geostrateji əhəmiyyət daşımaqla yanaşı, həm də memarlıq və mühəndislik baxımından son dərəcə mürəkkəb və yüksək texnoloji həllərlə zəngindir.
Uzunluğu 3 000 metr olan uçuş-enmə zolağı, ən ağır təyyarələrin qəbuluna imkan verir. Eyni zamanda, hava limanı müasir naviqasiya sistemləri, sərnişin terminalları, yük daşıma infrastrukturu və digər yardıcı obyektlərlə təchiz olunmuşdur. Laçın Hava Limanı həm sərnişin, həm də yük daşımalarının təşkili baxımından bölgənin nəqliyyat xəritəsində strateji rol oynayacaq.
Üç Qardaşın Birliyi – Dünya ictimaiyyətinə Mesaj
Laçın Hava Limanının açılışında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Pakistan Baş naziri Şahbaz Şərifin iştirakı, Azərbaycan diplomatiyasının və regional siyasətinin bariz təzahürüdür. Bu həm də Türk və İslam dünyasına verilən birlik, həmrəylik və strateji tərəfdaşlıq mesajıdır.
Prezident İlham Əliyev çıxışında bildirdi:
"Bu gün burada, Laçında, azad edilmiş torpaqlarda Türkiyə və Pakistan liderləri ilə birgə dayanmağımız – tarixdir. Bu tarix, birlik tarixidir. Bu tarix, dostluq və qardaşlıq tarixidir. Bu tarix, yeni gələcək tariximizin bünövrəsidir."
Bu möhtəşəm hadisə bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan öz dostları ilə çiyin-çiyinədir, bu dostluq və qardaşlıq sarsılmaz təməl üzərində qurulub. Ərdoğan və Şahbaz Şərifin Azərbaycana bu səfəri, eyni zamanda regionda sülh, əməkdaşlıq və inkişaf üçün yeni bir mərhələnin başlanğıcıdır.
Laçın Hava Limanı yalnız simvolik deyil, həm də iqtisadi və geosiyasi əhəmiyyət daşıyan bir layihədir. Bir tərəfdən Qarabağın dünya ilə inteqrasiyasına xidmət edir, digər tərəfdən isə bölgədə yerləşən kəndlərin, şəhərlərin və sənaye zonalarının inkişafına təkan verir.
Hava limanının fəaliyyəti həm turizmin canlanmasına, həm də sənaye məhsullarının daşınmasında yeni imkanlar açacaq. Eyni zamanda bu layihə, Azərbaycanın Zəngəzur dəhlizi üzərində planlaşdırdığı nəqliyyat magistrallarının da mühüm tərkib hissəsi olacaq. Bütün bu amillər, Azərbaycanın bölgədə lider dövlət kimi çıxış etdiyini bir daha nümayiş etdirir. Bu liderlik isə həm daxili siyasi iradə, həm də beynəlxalq miqyasda düzgün strateji seçimlərin nəticəsidir.
Laçın Hava Limanının açılışı təkcə bir nəqliyyat infrastrukturu layihəsinin istifadəyə verilməsi deyil. Bu, həm də Azərbaycanın öz suverenliyini tam şəkildə bərqərar etdiyini və bu torpaqların daim Azərbaycan dövləti tərəfindən idarə olunacağını dünyaya nümayiş etdirməkdir.
Prezident İlham Əliyev bu münasibətlə dediyi fikirlə dünya ictimaiyyətinə aydın mesaj verdi:
"Biz Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda qururuq, yaradırıq, yaşadırıq. Çünki bu torpaq bizimdir – tarixən də, hüquqi baxımdan da, mənəvi baxımdan da."
Bütün bu işlər Azərbaycanın milli qürurunun, dövlətçilik iradəsinin və xalq-dövlət birliyinin təzahürüdür. Qarabağ artıq sülhün, inkişafın, müasirliyin və vətən sevgisinin mərkəzinə çevrilir.
Laçın rayonunun strateji əhəmiyyəti təkcə hərbi və coğrafi baxımdan deyil, həm də mənəvi və tarixi baxımdan böyükdür. Bu torpaq əsrlərlə Azərbaycan mədəniyyətinin, adət-ənənələrinin, qəhrəmanlıq ruhunun yaşadığı bir yurddur. Hava limanının məhz burada açılması, Laçının dirçəlişində mühüm mərhələdir. Bu torpaq artıq təkcə keçmişin yox, həm də gələcəyin simvoludur.
Laçın Hava Limanı Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat xəritəsində yeni bir mərkəz, eyni zamanda azadlıq uğrunda can vermiş şəhidlərimizin ruhuna ehtiramın canlı rəmzidir. Laçın Hava Limanının açılışı bir daha göstərdi ki, Azərbaycan yalnız torpaqlarını azad etməklə kifayətlənmir, həm də bu ərazilərdə həyatın yenidən bərpa olunması üçün sistemli, strateji və irəliyə dönük siyasət yürüdür. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmiz bu gün dünyaya öz modelini – "Zəfərdən inkişafa" modelini təqdim edir. Bu modelin əsasında güclü dövlət, möhkəm xalq iradəsi, dərin milli kimlik və açıq beynəlxalq əməkdaşlıq dayanır. Qarabağda açılan hər bir məktəb, xəstəxana, zavod və hava limanı bu modelin canlı nümunəsidir. Laçın Hava Limanının təntənəli açılışı təkcə bir infrastruktura deyil, bir xalqın öz torpağına olan bağlılığına, sədaqətinə və quruculuq ruhuna verilmiş böyük qiymətdir. Bu hadisə, Azərbaycan tarixinin yeni mərhələsinin simvolu kimi yadda qalacaq.
Qarabağ Azərbaycandır! Bu gün, sabah və əbədi olaraq!"